Odcinek Lasy Janowskie - Zdziary (długość ok. 9,3 km) zrealizuje konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe za 236,3 mln zł. Odcinek Zdziary - Rudnik nad Sanem (długość ok. 9 km) zaprojektuje i zbuduje firma Mosty Łódź za 286,9 mln zł, natomiast odcinek Rudnik nad Sanem - Nisko Południe (długość ok. 6 km) zrealizuje również konsorcjum Strabag i Strabag Infrastruktura Południe za 196,3 mln zł, czytamy w komunikacie.

"Via Carpatia to droga życia dla Polski Wschodniej. Dlatego cieszy fakt, że dzisiaj podpisujemy kolejne umowy na jej realizację. Trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie - Nisko Południe to kolejny krok przybliżający nas do powstania tej ważnej arterii. Nowa droga usprawni podróż na osi północ - południe, a cały region otworzy na nowe możliwości rozwoju" - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, cytowany w materiale resortu.

Umowy w trybie projektuj i buduj oznaczają, że wykonawcy w pierwszej kolejności przystąpią do opracowania dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Po uzyskaniu ZRID rozpoczną się prace w terenie. Wszystkie odcinki będą realizowane w czasie 34 miesięcy od podpisania umowy (nie wlicza się okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca) i objęte zostaną 10-letnią gwarancją. S19 Lasy Janowskie - Nisko Południe powstanie jako dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu. W ramach inwestycji powstaną węzły Zdziary, Zapacz (na przecięciu z planowaną trasą S74), Rudnik nad Sanem (na przecięciu z DK77 oraz obwodnicą Stalowej Woli i Niska), Nisko Południe, podano także.

Via Carpatia na Podkarpaciu będzie mieć długość 169 km. Cały jej przebieg ma zapewnione finansowanie. Obecnie w regionie użytkowane jest 30 km tej drogi, dla 24 km zostały zawarte umowy na projekt i budowę, 30 km znajduje się w przetargu w trybie projektuj i buduj, a dla 85 km opracowywana jest koncepcja programowa, przypomina ministerstwo.

Reklama