Zanim projekt wejdzie w życie, musi zostać uzgodniony z analogicznym projektem uchwalonym już przez Izbę Reprezentantów. Następnie ten wspólny projekt musi zostać przyjęty przez obie izby Kongresu USA i podpisany przez prezydenta.

Reuters odnotowuje, że Senat zawarł w swym projekcie zapis, pozbawiający mocy zgodę administracji Trumpa na zezwolenie chińskiej firmie telekomunikacyjnej ZTE Corp. na wznowienie biznesu z dostawcami z USA. Agencja podkreśla, że to jeden z niewielu przypadków odejścia kontrolowanego przez Republikanów Senatu od polityki Białego Domu. W projekcie Izby Reprezentantów nie odniesiono się do tej kwestii. Reuters pisze, że wprowadzenie tego zapisu do ostateczniej wersji NDAA może być trudne.

Na ZTE Stany Zjednoczone nałożyły w kwietniu sankcje za nielegalne dostarczanie Iranowi i Korei Płn. sprzętu telekomunikacyjnego. Amerykańskim firmom zabroniono sprzedawania podzespołów i urządzeń ZTE, takich jak mikroprocesory czy rutery. W czerwcu resort handlu USA zawarł jednak z ZTE porozumienie, przewidujące m.in., że chińska firma utworzy specjalną komórkę, w której wybrani przez USA eksperci będą sprawdzali, czy stosuje się ona do amerykańskich przepisów.

Reuters pisze, że jest możliwe, iż ostateczna wersja NDAA będzie zawierała jedynie łagodniejszy zapis, pojawiający się w projekcie Izby Reprezentantów, który zabrania resortowi obrony kontaktów z podmiotami korzystającymi ze sprzętu telekomunikacyjnego bądź usług ZTE i innej chińskiej firmy - Huawei Technologies Co Ltd.

W styczniu Republikanie w Kongresie zgłosili projekt ustawy zakazującej amerykańskim organizacjom rządowym korzystania i zamawiania usług oraz sprzętu telekomunikacyjnego powiązanego z takimi chińskimi firmami jak Huawei i ZTE. Uzasadniono to względami bezpieczeństwa narodowego. Z tego samego powodu amerykański rząd zablokował również serię przejęć przez chińskie firmy.

W 2012 roku Huawei i ZTE były w USA przedmiotem śledztwa pod zarzutem szpiegostwa i stwarzania zagrożenia dla krytycznej infrastruktury. Amerykański rząd oskarżył te firmy o instalowanie w produktach "tylnych drzwi", zapewniających władzom w Pekinie dostęp do wrażliwych informacji, na przykład miejsca pobytu użytkownika. Pentagon zakazał sprzedaży telefonów ZTE w amerykańskich bazach wojskowych, ostrzegając, że mogą one być wykorzystywane w celach szpiegowskich.

Reuters odnotowuje, że senacki projekt NDAA zawiera też zakaz sprzedaży Turcji nowoczesnych myśliwców F-35, jeśli prezydent nie potwierdzi, iż Turcja nie zagraża NATO, kupując sprzęt obronny od Rosji i więżąc obywateli USA. Senatorowie wprowadzili ten zapis z uwagi na uwięzienie w Turcji amerykańskiego pastora Andrew Brunsona oraz zakup przez Ankarę rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400.

Zatrzymanie Brunsona w 2016 roku wywołało poważne napięcia między Waszyngtonem i Ankarą. Pastor, o którego zwolnienie apelował Trump, został oskarżony o szpiegostwo oraz powiązania z Fethullahem Gulenem, obwinianym przez Ankarę o próbę zorganizowania zamachu stanu w Turcji w lipcu 2016 roku. W połowie kwietnia rozpoczął się proces, w którym Brunsona oskarżono o działalność terrorystyczną.

Pastor, który założył w Izmirze protestancki Kościół Zmartwychwstania, stanowczo zaprzecza jakiemukolwiek działaniu na szkodę państwa tureckiego. (PAP)