"Dostawa pojazdów Impuls 2 rozpocznie drugi etap rozwoju Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA). Nowe pociągi pozwolą na rozwój siatki połączeń o kolejne miasta województwa łódzkiego. Dzięki ŁKA i rekordowym wynikom przewiezionych pasażerów za 2017 rok, Łódzkie odnotowało najwyższy ze wszystkich województw wzrost ruchu kolejowego w Polsce" – podkreślił marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Impuls 2 to trzyczłonowy pociąg nowej generacji, jak podaje producent, dłuższy, jeszcze bardziej niezawodny i komfortowy niż jego poprzednia wersja, spełniający też wszystkie wymagania Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności (2014). W tym tygodniu pierwszy pojazd został oficjalnie zaprezentowany w nowosądeckiej fabryce, natomiast jeszcze w czerwcu rozpoczną się jego testy w Krakowie, a potem na torze doświadczalnym w Żmigrodzie.

Wartość zamówienia obejmującego dostawę 14 nowych pociągów oraz ich utrzymanie przez 12 lat, wynosi prawie 267 mln zł, przy czym na realizację projektu ŁKA uzyskała ponad 164 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Jak wyjaśnił prezes ŁKA Janusz Malinowski, pod szyldem przewoźnika podróżuje coraz więcej pasażerów - stąd decyzja o zamówieniu dłuższych, trzyczłonowych pojazdów.

Reklama

"Największa frekwencja występuje w obszarze aglomeracji łódzkiej, dlatego pociągi są bezstopniowe, z dużą liczbą drzwi, co ma ułatwić wymianę pasażerów. Stawiamy na nowoczesność i komfort - Impulsy będą miały bezpłatne wifi, gniazdka elektryczne z ładowarkami usb, biletomaty, monitory i miejsca na rowery" – dodał.

Wyprodukowane dla ŁKA pociągi będą mieć także nowości, takie jak strefa dziecięca ze stołem z nadrukiem gry planszowej i kostką do gry, stoliki podokienne w układzie foteli vis a vis i defibrylatory.

Planuje się, że pierwsze cztery Impulsy 2 wyruszą do Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska i Tomaszowa Mazowieckiego w grudniu. ŁKA obsłuży nimi także połączenia na trasie Skierniewice – Łowicz – Kutno w północnej części regionu. Wszystkie zamówione pojazdy mają być dostarczone do końca przyszłego roku.

Europejska premiera Impulsu 2 ma odbyć się w Berlinie podczas Międzynarodowych Targów Kolejnictwa Innotrans. We wrześniu zaprezentowany zostanie także w Łodzi; ŁKA będzie pierwszym w kraju przewoźnikiem, w którego taborze ma jeździć ten pojazd. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska