GPW rozpocznie wdrażanie nowych inicjatyw strategicznych od lipcaSopot, 19.06.2018 (ISBnews) - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) od lipca planuje rozpocząć wdrażanie nowych inicjatyw strategicznych, które ogłosi 27 czerwca, poinformował ISBnews.tv prezes Marek Dietl.

"Od lipca planujemy rozpocząć wdrażanie nowych inicjatyw strategicznych, które ogłosimy 27 czerwca" - powiedział Dietl w rozmowie z ISBnews.tv w kuluarach VIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Wśród zapowiadanych projektów jest m.in. możliwość zaistnienia na rynku spółek, które nie są dopuszczone do publicznego obrotu.

"Chcemy stworzyć przestrzeń do rozwoju dla funduszy venture. Jest jeszcze dług korporacyjny. Wierzymy w to, że ten segment pieniężny jest warty rozwoju. Uważamy, że pieniądz w Polsce nie jest dobrze wyceniany, a taka wycena jest potrzebna nie tylko przedsiębiorcom, ale też państwu. Wierzymy w to, że państwo mogłoby taniej pożyczać, gdyby miało rynkowe stopy, tak zwane wolne od ryzyka. Jest szereg inicjatyw wokół długów, ale pozostałe rzeczy przedstawimy 27 czerwca. […] Mamy bardzo szczegółowy biznes plan, który 2 lipca po prostu zaczniemy wdrażać" - dodał szef warszawskiej giełdy.

Prezes zaznaczył, że "wokół wejścia w nowe obszary biznesowe i usprawnienia istniejącego biznesu GPW nie zakłada spektakularnych fuzji, przejęć czy jakichś aliasów strategicznych".

"Tak, jak deklarowałem od początku - nie jestem typem, który uwielbia fuzje i przejęcia. Raczej patrzymy na organiczny wzrost i gdyby nie to, że tak dobrze nam się cały czas rozmawia o współpracy strategicznej z giełdą w Izraelu, to byśmy się nigdy nie zdecydowali na złożenie tej oferty" - dodał prezes GPW.

Wskazał, że GPW dostrzegała „olbrzymie synergie", a potem została zaproszona do złożenia oferty. Ostatecznie zwycięzcą przetargu jest fundusz inwestycyjny.

"Żadna z 9 giełd, z którymi konkurowaliśmy nie dostała tego mandatu. Zresztą fundusz kupuje na razie 19,9% akcji, więc widać, że proces prywatyzacji giełdy izraelskiej będzie trwał. Dla nas jest jednak dużo ważniejsza jest współpraca strategiczna i rozmawiamy z niektórymi partnerami, żeby zaoferować współpracę o takim charakterze strategicznym czy też technologicznym z giełdą w Izraelu. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zacznie się to materializować" - powiedział też Dietl.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)