Limuzyny i inne pojazdy, które prawdopodobnie przewoziły Kima i członków jego delegacji, zauważono, gdy wyjeżdżały z rządowego kompleksu hotelowego Diaoyutai w Pekinie. Kolumnę samochodów widziano później przy wjeździe do instytutu badań rolniczych, który według rozmówcy Yonhapu odwiedzali wcześniej inni urzędnicy z Pjongjangu.

We wtorek prezydent Chin Xi Jinping wyraził w rozmowie z Kimem zadowolenie z „ważnej decyzji” władz Korei Płn. o „przeniesieniu uwagi na budowę gospodarki” i ocenił, że socjalizm w KRLD wszedł w „nowy etap historii”. Pogratulował mu wyniku niedawnego szczytu USA-Korea Płn. w Singapurze i zapewnił o chińskim wsparciu dla rozwoju gospodarczego i poprawy jakości życia mieszkańców Korei Płn.

W kwietniu Kim niespodziewanie ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i startów rakiet dalekiego zasięgu oraz przeniesienie ciężaru na rozwój gospodarczy kraju, zrywając tym samym z lansowanym przez siebie modelem „równoległego rozwoju”. Zakładał on budowę gospodarki przy jednoczesnym prowadzeniu programu zbrojeń nuklearnych.

12 czerwca Kim spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Po szczycie w Singapurze obaj przywódcy podpisali wspólne oświadczenie, w którym Kim potwierdził skłonność do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”, a Trump zobowiązał się do udzielenia reżimowi gwarancji bezpieczeństwa.

Korea Płn. wyprodukowała wprawdzie broń nuklearną i międzykontynentalne rakiety balistyczne zdolne dosięgnąć terytorium USA, ale jej mieszkańcy wciąż cierpią z powodu poważnych niedoborów żywności. Sprawy nie ułatwia centralne sterowanie gospodarką, górzysty, trudny w uprawie teren ani stosunkowo częste klęski żywiołowe.

UNICEF - jedna z niewielu agencji pomocowych, które mają dostęp do izolowanego reżimu – oszacował w tym roku, że 200 tys. północnokoreańskich dzieci jest niedożywionych, z czego w 60 tys. przypadkach zagraża to ich życiu. Według raportu ONZ z 2017 roku niedożywionych jest ponad 40 proc. z ok. 25 mln mieszkańców kraju.

W połowie lat 90. z powodu złego zarządzania, utraty wsparcia ZSRR i klęski żywiołowej Korea Północna znalazła się w poważnym kryzysie gospodarczym. W ciągu kilku następnych lat w wyniku głodu i związanych z nim chorób umarło według różnych szacunków od kilkuset tysięcy do nawet 3,5 mln jej mieszkańców.

Według ONZ od tamtego czasu sytuacja się poprawiła, ale ponad dwie trzecie ludności wciąż polega na żywności dystrybuowanej przez państwo. Racje żywieniowe w dalszym ciągu są „niższe niż rządowy cel ok. 573 gramów (zbóż i ziemniaków) na osobę dziennie” - napisano w raporcie.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)