Stronnictwo to powołano na bazie istniejącej już partii Inicjatywa Obywatelska. W sobotę odbył się jej zjazd, na którym zadecydowano o zmianie nazwy na Partię Przemian i wybrano jej władze.

W radzie partii zasiadać będzie 15 osób, w tym celebrytka i dziennikarka Ksenia Sobczak, Aleksandr Sołowiew i Timur Walejew, związani z ruchem Otwarta Rosja założonym przez Michaiła Chodorkowskiego, a także syn zamordowanego w 2015 roku przywódcy opozycji Borysa Niemcowa, Anton.

Gudkow i Sobczak zapowiedzieli w marcu br., że powołają partię polityczną. Uznali, że ze względu na problemy z oficjalnym rejestrowaniem partii politycznych nowe stronnictwo powstanie na bazie już istniejącej Inicjatywy Obywatelskiej. Sobczak miała być współprzewodniczącą partii, jednak ostatecznie przyjęła funkcję w jej radzie politycznej.

Na sobotnim zjeździe Partia Przemian przyjęła uchwałę z żądaniem uwolnienia skazanego w Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa oraz „wszystkich więźniów politycznych”.

Nowe ugrupowanie zgodnie z zapowiedziami obojga polityków zamierza brać aktywny udział w kampaniach wyborczych na poziomie regionalnym. Głównym celem jest wejście do Dumy Państwowej na wyborach w 2021 roku.

Gudkow zamierza także startować w wyborach mera Moskwy, które odbędą się we wrześniu br.

Sobczak, która w 2012 roku podczas protestów antyrządowych w Rosji poparła opozycję, wzięła udział w tegorocznych wyborach prezydenckich w Rosji; odbyły się one 18 marca.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)