Trzy rosyjskie firmy i 13. Rosjan zostało oskarżonych przez Muellera badającego sprawę Russiagate o ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku, a Concord Management and Consulting jest jednym z tych przedsiębiorstw.

Prawnicy Concord twierdzą we wniosku złożonym w poniedziałek, że zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein złamał jedną z klauzul konstytucji, powołując Muellera na prokuratora specjalnego nadzorującego dochodzenie w sprawie Russiagate, a zatem nie ma on uprawnień do prowadzenia tego śledztwa.

Zdaniem zespołu dochodzeniowego prokuratora Muellera, firma Concord finansowała kampanię propagandową prowadzoną przy pomocy internetowych trolli w mediach społecznościowych takich jak Facebook i Twitter w celu siania zamętu i niezgody w społeczeństwie amerykańskim.

Concord Management and Consulting LLC jest kontrolowana przez Prigożyna, który - ponieważ rozpoczynał swoją karierę od organizowania przyjęć dla rosyjskiego prezydenta - bywa nazywany "kucharzem Putina".

Prigożyn jest też jednym z 13 Rosjan oskarżonych o działania zmierzające do zakłócenia amerykańskiego procesu wyborczego. (PAP)

fit/ mc/