"Przewodniczący Juncker razem z przewodniczącym Tuskiem wysłali list gratulacyjny do prezydenta Erdogana po tym, jak został on ponownie wybrany na stanowisko prezydenta Turcji. Przewodniczący Juncker i Tusk wyrazili chęć dalszej współpracy w obszarach takich jak bezpieczeństwo, migracja i energia" - poinformował w środę rzecznik KE Margaritis Schinas.

Erdogan, otrzymując 52,5 proc. głosów, wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała tamtejsza komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Frekwencja wyborcza wyniosła 87 procent.

Niedzielne głosowanie stanowi przypieczętowanie zmiany systemu rządów w Turcji z parlamentarnego na prezydencki. W myśl referendum z 16 kwietnia 2017 roku nowy szef państwa będzie miał o wiele większą władzę niż jego poprzednik, m.in. będzie jednocześnie stał na czele rządu; stanowisko premiera zostanie zlikwidowane. Zmieni się też liczba wybieranych posłów do parlamentu z 550 na 600 oraz wydłuży się ich kadencja - z czterech do pięciu lat.