"Nie należy się spodziewać po jednej wizycie podpisania umów prywatyzacyjnych" - powiedział PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór. Zapewnił, że "jest zainteresowanie spółkami Skarbu Państwa ze strony inwestorów, jednak na konkrety trzeba jeszcze poczekać". "Myślę, że możemy być optymistami" - podkreślił. Mimo wcześniejszych planów nie odbyło się spotkanie Grada w banku Goldman Sachs w Londynie. "Powodem były ostatnie komunikaty Goldman Sachs dotyczące operacji na polskiej walucie" - powiedział Wewiór.

"Ministerstwo skarbu jasno wyraziło swoje oczekiwania wobec działań Goldman Sachs; chodzi o wyjaśnienie ostatnich komunikatów banku dotyczących ich operacji na polskiej walucie" - dodał. Na pytanie PAP, czy resort skarbu zerwie kontakty z Goldman Sachs, rzecznik MSP odpowiedział: "Trudno zerwać definitywnie kontakty z kimkolwiek, a tym bardziej z przedstawicielem poważnych inwestorów. Pamiętajmy, że Goldman Sachs jest doradcą prywatyzacyjnym Polskiej Grupy Energetycznej".

W ubiegły czwartek Goldman Sachs (jeden z największych inwestycyjnych banków) zapowiedział, że kończy grę na osłabienie polskiej waluty. Bank zalecał sprzedawanie złotego i czeskiej korony. Według dziennika "Rzeczpospolita", Goldman Sachs przyznał, że złoty jest niedowartościowany o blisko 15 proc.

W opublikowanym w czwartek komunikacie Goldman Sachs czytamy: "Dostrzegamy serię artykułów o aktywności Goldman Sachs w Polsce. Są one oparte na kompletnym niezrozumieniu sytuacji. 10 grudnia 2008 r. Goldman Sachs Economic Research zawierał rekomendecje makroekonomiczne na 2009 r. dla klientów instytucjonalnych (...). Nie był to handel, jak zostało opisane, a jedynie głębsze przemyślenia dla klientów szukających możliwości inwestycyjnych. Goldman Sachs Economic Research opublikował kolejną notę 19 lutego, która rekomendowała zmianę pozycji w odniesieniu do walut wymienionych w raporcie. To ponownie nie był handel tylko rekomendacja".

"Ministerstwo skarbu nie będzie się odnosiło do doniesień prasowych" - powiedział Wewiór.

Goldman Sachs to jeden z największych na świecie banków inwestycyjnych. Jego klienci to nie tylko ogromne przedsiębiorstwa, banki i towarzystwa ubezpieczeniowe, ale także rządy. Goldman Sachs został założony w 1869 r. Siedzibą instytucji jest Nowy Jork.