"Wymienialiśmy poglądy, informacje, uwagi. Premier jutro będzie mówił o przyszłości Europy, także o polskim wkładzie w budowanie UE. Będzie też podkreślał, że Polska zawsze była w sensie historycznym częścią Europy. Będzie także mówił o tym, jaka Unia Europejska powinna być. Myślę też, że oczywiście, jeśli pojawią się jakieś pytania na temat Polski, to będzie gotów na nie odpowiedzieć" - powiedział PAP europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) po spotkaniu.

We wtorek wieczorem premier udał się na kolację roboczą zorganizowaną przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego.

Premier i Tajani będą również rozmawiać w środę rano na spotkaniu dwustronnym. Następnie, o godz. 9.00, ma się rozpocząć debata na temat przyszłości UE, podczas której głos zabierze m.in. premier Morawiecki oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Będzie to ósma z serii debat posłów i europejskich polityków poświęconych tej tematyce. Wcześniej w PE wystąpili premierzy Irlandii, Chorwacji, Portugalii, Belgii, Luksemburga i Holandii oraz prezydent Francji. W kolejnych debatach o przyszłości UE planowany jest m.in. udział liderów z Grecji, Estonii, Rumunii i Niemiec.

Po zakończeniu środowej debaty zaplanowano wspólną konferencję prasową premiera Morawieckiego i przewodniczącego Tajaniego.

Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)