Zdaniem Tuska źródłem dobrobytu ludzi musi być uczciwie nagradzana ciężka praca, przestrzeganie elementarnych reguł przyzwoitości, zaufanie między ludźmi i instytucjami oraz poszanowanie dla własności i zasad konkurencji.

"Szanse Polski na wyjście z kryzysu upatruję w przywróceniu wiary każdego z nas w sens elementarnych praw" - powiedział szef rządu. Jak ocenił, lekarstwem na kryzys nie jest zaciąganie dalszych kredytów, ale powrót do "twardych zasad": ciężkiej pracy, przyzwoitości i uczciwości.

Szef PO, który przyjechał w czwartek do Olsztyna, by wesprzeć Krzysztofa Krukowskiego, kandydata tej partii w wyborach na prezydenta miasta (II tura wyborów odbędzie się w niedzielę), przekonywał, że Krukowski daje szansę na "dobrą zmianę". "Wybierzcie tego, którego uważacie za gwaranta dobrej zmiany" - wezwał premier. Dodał, że nie chce narzucać wyboru.

Tusk zaapelował do obecnych na spotkaniu olsztynian, by - jeśli mają poczucie, że w mieście "istnieje coś na kształt sitwy", a odwołany w referendum prezydent (Czesław Małkowski), "nie był pojedynczą postacią", "przerwali to". "Jeśli chcecie otworzyć okna we własnym mieście, to zróbcie to" - mówił premier, dodając, że zwraca się do tych, którzy "mają poczucie duszności, poczucie, że nie da się żyć w mieście, gminie czy w kraju".

"Dowiedziałem się, że zjednoczone siły PiS-u i SLD postanowiły bronić tego stanu rzeczy, jaki w Olsztynie jest" - mówił premier. Jak ocenił, nie zaskakuje go to, bo obserwuje "tego typu sytuację" także w Warszawie.

Do drugiej tury wyborów w Olsztynie, która odbędzie się w niedzielę przeszli kandydat PO Krzysztof Krukowski i PSL - Piotr Grzymowicz. Grzymowicza, byłego wiceprezydenta Olsztyna (zastępcę b. prezydenta Czesława Małkowskiego w latach 2001-2007), odpowiedzialnego za inwestycje, poparli przegrani w I turze: była posłanka SLD Danuta Ciborowska, kandydat SLD Krzysztof Kacprzycki i były senator PiS Jerzy Szmit.