"Budżet państwa na 2017 r. był pierwszym autorskim budżetem rządu PiS tej kadencji Sejmu, przygotowanym pod kierunkiem pani premier Beaty Szydło i wicepremiera, ministra finansów Mateusza Morawieckiego" - zwrócił uwagę przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych.

Podkreślił, że ma satysfakcję, bowiem przedmiotowe sprawozdanie dotyczy "bardzo dobrze opracowanego i wykonanego budżetu, który dobrze przysłużył się Polakom i Polsce w minionym roku".

"To był budżet przełomowy pod wieloma względami. W 2017 r. PKB cenach stałych (wzrost - PAP) wyniósł 4,6 proc. wobec planowanego w wysokości 3,6 proc. Był on zarazem o 2,2 pkt proc. wyższy niż w UE, gdzie wynosił tylko 2,4 proc." - poinformował Szlachta. Dodał, że był też wyższy od światowego wzrostu PKB, który wyniósł 3,8 proc.

Zwrócił uwagę, że dług skarbu państwa na koniec zeszłego roku obniżył się do poziomu 46,8 proc. PKB z 50 proc. w 2016 r., a trzy największe agencje ratingowe podniosły perspektywę oceny wiarygodności kredytowej Polski. "Pozytywna perspektywa odzwierciedla solidne wyniki gospodarcze Polski i wskazuje na zwiększone prawdopodobieństwo podniesienia ratingu Polski w następnych miesiącach" - powiedział.(PAP)

Autor: Marcin Musiał