Umowę ws. zakupu pociągów podpisano w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

"Od dłuższego czasu zabiegaliśmy o to, aby w naszym portfolio, zawierającym pojazdy kolejowe, znalazły się również nowoczesne, elektryczne zespoły trakcyjne. W tym kontekście, jest to rzeczywiście pewne nowum, nowe otwarcie" - powiedział marszałek pomorski Mieczysław Struk podczas uroczystości.

Pojazdy Newagu będą obsługiwać m.in. linię kolejową Słupsk–Trójmiasto, a po elektryfikacji będą też mogły wjeżdżać na tory Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Pięć pięcioczłonowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych Impuls z firmy Newag w Nowym Sączu, które pojawią się na szynach w Pomorskiem, będzie miało minimum 195 miejsc siedzących stałych oraz minimum 30 miejsc siedzących uchylnych.

Pociągi będą wygodniejsze dla rowerzystów, ponieważ w każdym z zakupionych pojazdów będzie co najmniej 20 miejsc na jednoślady. "Pociągów z taką liczbą miejsc na rowery w Polsce jeszcze nie ma" - wskazał prezes zarządu Newag S.A., Zbigniew Konieczek.

Pociągi będą miały maksymalnie 100 metrów długości. Znajdą się w nich po dwie toalety, w tym jedna przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą wyposażone w sieć WiFi, klimatyzację, defibrylator, system zliczania pasażerów, system informacji wizualnej i akustycznej, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny.

Pociągi będą mogły jeździć z maksymalną prędkością eksploatacyjną 160 kilometrów na godzinę.

Konieczek zadeklarował, że spółka Newag dostarczy pięć pociągów dla województwa pomorskiego do końca I kwartału 2019 r.

Szef Newagu dodał, że do tej pory firma wyprodukowała 28 pięcioczłonowych pociągów Impuls. Jeżdżą one na trasach w Mazowieckiem, Dolnośląskiem oraz na odcinku Tarnów-Kraków.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

edytor: Sonia Sobczyk