Jak poinformował w piątek Rafał Malinowski z oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, to pierwszy z mazowieckich odcinków S8 prowadzonych przez białostocki oddział GDDKiA w Białymstoku. Dodał, że od teraz wjeżdżając na obwodnicę Ostrowi Mazowieckiej dojedzie się do Białegostoku – dwiema jezdniami. "To około 100 kilometrów nowej, dwujezdniowej drogi, która pozwala na płynną, bezpieczną i komfortową jazdę" - powiedział.

Na razie, na nowym odcinku obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu, która ma potrwać do końca sierpnia. Wtedy powinny zakończyć się wszystkich roboty i uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Do tego czasu obowiązuje na tym odcinku ograniczenie prędkości do 100 km/h, miejscami - jak informuje GDDKiA mogą pojawiać się utrudnienia i dodatkowe ograniczenia związane z wykonywanymi robotami. "Chodzi o takie prace jak roboty wykończeniowe i porządkowe dróg serwisowych i lokalnych, przebudowywanych w ramach kontraktu. Co ważne, gotowe są obie jezdnie w ciągu głównym, elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego (oznakowanie, bariery), jak i te chroniące środowisko (ekrany, większość przejść dla zwierząt)" - dodał Malinowski.

Kontrakt z wykonawcą na ten ponad 9-kilometrowy odcinek od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej został podpisany w lutym 2016 roku; wartość inwestycji to 248,8 mln zł brutto. W ramach inwestycji - jak informuje GDDKiA - powstała dwujezdniowa jezdnia, cztery wiadukty drogowe nad trasą główną, jedna kładka dla pieszych oraz dwa duże przejścia dla zwierząt.

W budowie jest jeszcze fragment S8 od Wyszkowa (Mazowieckie) do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej o długości blisko 29 km podzielony na pododcinki: Wyszków–Poręba, gdzie ruch ma być puszczony na przełomie września i października oraz węzeł Poręba-Ostrów Mazowiecka, który ma być udostępniony pod koniec sierpnia.

Reklama

W minionych latach na podlaskim odcinku trasy S8 Białystok-Warszawa oddano do użytku: 23-km odcinek Białystok-Jeżewo, 11-km obwodnicę Zambrowa oraz 15-km odcinek od tej obwodnicy do Mężenina. Trwają jeszcze ostatnie prace przy budowie odcinka o długości 14 km między Mężeninem a Jeżewem oraz na 15-km odcinku od granicy województwa podlaskiego do obwodnicy Zambrowa.

Trasa S8, która biegnie od Wrocławia, przez Warszawę do Białegostoku, w województwie podlaskim ma kluczowe znaczenie transportowe, spełnia też rolę tranzytową między Polską, Białorusią i Litwą.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska