"My po stronie państwa, po stronie rządu jesteśmy gotowi do kompensaty szkód. Jak trzeba będzie, dokonamy nowelizacji ustawy budżetowej, ponieważ wypłata tych odszkodowań dla rolników jest dla nas fundamentalnie ważna" - powiedział szef rządu na konferencji prasowej, która miała miejsce na drodze na trasie Wschowa – Konradowo.

Przypomniał, że rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął program pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich w tym roku poszkodowanych przez suszę lub powódź. Morawiecki zaznaczył, że wypłaty dla rolników związane ze startami spowodowanymi suszą będą "grubo przekraczać 0,5 mld zł, będą oscylować wokół 700-800 mln zł".

Premier zaapelował do wszystkich gmin, by uczciwie i sprawnie szacowały szkody powstałe w uprawach rolnych. Wskazał, że w woj. kujawsko-pomorskim na 144 gmin tylko dwie przekazały wojewodzie informacje dot. szacowanych szkód.

Premier: Rolnictwo fundamentem polskiej gospodarki

Rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy jest fundamentem polskiej gospodarki i podstawą polskiego eksportu - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

"Rolnictwo, przemysł rolno-spożywczy jest dla nas fundamentem gospodarki. Nie wyobrażam sobie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego" - powiedział premier.

Dodał, że rząd będzie ten sektor wspierać i rozwijać na różne sposoby.

"Rolnictwo coraz bardziej łączy się z innowacyjnością i innowacjami. Chcemy być nowocześni, żeby wieś polska kojarzyła się (...) z ogromnym sukcesem, bo to w końcu polska wieś żywi nas, karmi i jest podstawą polskiego eksportu. Jesteśmy dumni z naszych rolników" - powiedział premier Morawiecki.

Morawiecki: Odblokujemy rolniczy handel detaliczny

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył we wtorek, że rząd odblokowuje rolniczy handel detaliczny, zablokowany przez poprzedników. Będziemy wszystko robili, żeby polskie rolnictwo było na coraz wyższym poziomie - mówił szef rządu w Konradowie w Lubuskiem.

Jak powiedział Morawiecki, w 2018 r. "zwiększymy znacząco liczbę punktów, w których rolnicy będą mogli sprzedawać swoje płody rolne, dżemy, grzybki, masło, chleby". "Musimy pokazać, że produkty rolne polskie są bardzo smaczne" - dodał.

"Oni zablokowali rolniczy handel detaliczny. Partia, która mieni się partią chłopską zabroniła naszym rolnikom sprzedawania wyprodukowanych przez nich płodów rolnych w miejscu ich wytworzenia. Obłożyła taką sprzedaż czy handel detaliczny grzywnami, wysokimi karami" - mówił Morawiecki o poprzednich rządach.

"Będziemy wszystko robili, żeby polskie rolnictwo było na coraz wyższym poziomie" - stwierdził szef rządu.

>>> Czytaj też: Były szef KNF Stanisław Kluza pomagał funduszowi Abris