Sprzedaż do tych dwóch krajów stanowi łącznie blisko 47 proc. całego eksportu z Polski.

Według Instytutu Ogrodnictwa, Zakładu Pszczelnictwa w Puławach produkcja miodu w Polsce w 2017 r. wyniosła 15,2 tys. ton.

Jak zauważą BGŻ BNP Paribas, Polska nie tylko jest eksporterem miodu, ale także co roku kupuje spore ilości tego produktu. Najwięcej w ub.r. kupiono na rynku ukraińskim (prawie 14 tys. ton, tj. 55 proc. całego importu) oraz chińskim (ok. 8 tys. ton, czyli 31,5 proc. całego importu). Łącznie import miodu w 2017 r. wyniósł 25,6 tys. ton i był o 7,3 proc. większy niż rok wcześniej.

Wartość eksportu miodu z Polski w ubiegłym roku wyniosła 35,9 mln euro (wzrost o 18,3 proc. r/r), a wartość importu - 47,6 mln euro (wzrost o 12 proc. r/r).

Zdaniem ekspertki rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas Karoliny Załuskiej, "trudno jest określić, jaki udział w eksporcie stanowi miód wyprodukowany w krajowych pasiekach. Zwiększający się z roku na rok przywóz miodu z zagranicy oraz duża ilość miodu dystrybuowana w ramach sprzedaży bezpośredniej, może świadczyć o tranzytowym charakterze Polski w międzynarodowym handlu tym produktem".

W 2017 r. Polska była 8. co do wielkości światowym importerem miodu i zajmowała 13. miejsce w globalnym eksporcie.

Według GUS statystyczny Polak w ub.r. zjadł 0,6 kg miodu, a Europejczyk w tym samym czasie skonsumował 0,7 kg miodu.

Z danych Instytutu Ogrodnictwa wynika, że w 2017 r. z jednej rodziny pszczelej w amatorskich pasiekach pozyskano średnio 13,5 kg miodu, natomiast w towarowych było to około 23 kg. Najwięcej miodu zebrano w Lubelskim (2,3 tys. ton), Wielkopolsce (1,9 tys. ton) i na Mazowszu (1,3 tys. ton). Najmniej - w Podlaskim (334 ton), Opolskim (336 ton.) i na Pomorzu (378 ton).

W ostatnich latach coraz "modniejsze" stają się pasieki w mieście czyli kilka uli umieszczanych na podwórzach gmachów, dachach budynków czy w parkach. Pierwszymi zbiorami miodu może pochwalić się też Bank BGŻ BNP Paribas, który od roku ma własną pasiekę. W ciągu tego czasu 120 tys. pszczół miodnych, ulokowanych w trzech ulach na dachu Centrali Banku na warszawskiej Woli, wyprodukowało 90 kg miodu akacjowo-kasztanowego. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska