Przeciętne zarobki w Norwegii są drugimi najwyższymi w Europie zaraz po Szwajcarii. Według norweskiego urzędu statystycznego Statistisk sentralbyrå przeciętne zarobki w Norwegii w drugim kwartale 2018 roku wyniosły 45 570 koron norweskich brutto, czyli około 20,3 tys. zł.

Ile zarabia imigrant w Norwegii?

Według norweskiego biura statystycznego imigranci w pierwszym pokoleniu (czyli osoby, które przyjechały do kraju, a nie są dziećmi imigrantów), którzy nie mają norweskich korzeni, zarabiają nieco poniżej średniej. W drugim kwartale ich średnie całkowite zarobki wyniosły 40 070 koron brutto, czyli około 17,8 tys. zł.

Z danych Statistisk sentralbyrå można się też dowiedzieć, jakie są dochody imigrantów z poszczególnych państw w porównaniu do średniej krajowej. W 2016 roku przeciętne roczne zarobki imigrantów w Norwegii wynosiły 77 proc. średniej. Polacy osiągali jednak nieco lepszy wynik i zarabiali 80 proc. średniego dochodu.

Zarobki Polaków w Norwegii

Jak radzili sobie inni imigranci z Europy? Nieco więcej niż Polacy zarabiali Ukraińcy (86 proc. średniej) i Węgrzy (82 proc.). Pracownicy z Rumunii zarabiali 75 proc. średniej, a Bułgarzy zaledwie 66 proc.

Są też narody, które radzą sobie w Norwegii dużo lepiej. Najwięcej zarabiali w 2016 roku imigranci ze Szwecji (104 proc. średniej) oraz z Wielkiej Brytanii, Francji i Danii (po 102 proc. średniej). Przeciętne zarobki Finów w Norwegii wynosiły tyle samo, co średnia dla całego kraju.

Najmniej w porównaniu do przeciętnych dochodów zarabiali z kolei imigranci z Somalii (zaledwie 52 proc. średniej), Erytrei (55 proc.), Afganistanu i Iraku (po 62 proc.) oraz Etiopii (63 proc.).

Ilu Polaków mieszka w Norwegii?

Według danych SSB na 2018 rok w Norwegii mieszka 98 212 imigrantów z Polski. Stanowią oni więc nieco ponad 13 proc. wszystkich imigrantów w tym kraju i są tam zdecydowanie największą mniejszością narodową.

>>> Polecamy: Gdzie pracują i ile zarabiają polscy emigranci? Oto dane NBP