W środę Rafał Trzaskowski ogłosi program "Stolica lepszej komunikacji"; są w nim uwzględnione zarówno nowe linie metra, jak i nowe linie tramwajowe oraz rozwój sieci SKM - poinformował poseł Cezary Tomczyk (PO). To kompleksowy projekt, nie "linia na mapie" - dodał.

Kubicki powiedział w środę na konferencji prasowej, że na zapowiedzi Trzaskowskiego dotyczące budowy metra należy spojrzeć z właściwej perspektywy i przypomnieć sobie, co jego ugrupowanie mówiło na temat budowy metra na przestrzeni ostatnich lat.

Podkreślił, że za rządów PO ponad 60 proc. inwestycji związanych z budową metra nie zostało zrealizowanych. Jak dodał, według zapowiedzi PO metro miało dotrzeć na Białołękę i Gocław, ale - jak mówił - "wiemy, że tak się nie stało".

Kubicki zaprezentował też dokument, z którego - jak mówił - wynika, że "PO planowała zamrozić budowę metra w Warszawie nawet na 22 lata". "To jest raport +Warszawskie Badania Roku 2015+, aktualizowany w lipcu 2017 roku. Tutaj część z inwestycji miała być realizowana dopiero 12 lat po zakończeniu linii M2, czyli część inwestycji zamrożono na 12 lat, a część nawet na 22 lata" - wskazał Kubicki.

"Ciekawe, czy pan Rafał Trzaskowski odniesie się do tego dokumentu, który jest oficjalnym dokumentem miejskim. Budowa metra miała w Warszawie stanąć i jeżeli dzisiaj będziemy słyszeli o tym, że kandydat (Koalicji Obywatelskiej) zapowiada nagłą budowę metra, to będzie łatwo ocenić wiarygodność tych obietnic" - mówił Kubicki.

"Zapytajmy dzisiaj warszawiaków, czy chcą, by budowa III metra, tak jak ją zaplanowała i obiecywała Platforma, zaczęła się w 2040 roku. Jesteśmy przekonani, że należy i trzeba to zrobić szybciej" - dodał.

Poseł PiS Paweł Lisiecki podkreślił, że budowa metra miała być wielkim sukcesem Warszawy, a - jak ocenił - "okazała się wielką porażką PO". Przypomniał, że w 2006 roku prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecywała w swoim programie wyborczym budowę nie tylko II linii metra, ale także III. "Jak wiemy, do dzisiaj II linia metra nie jest skończona" - podkreślił. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

autor: Edyta Roś