Indeks S&P 500 rośnie o 0,48 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,47 proc., a Nasdaq Comp. idzie w górę o 0,77 proc.

Wśród trzydziestu spółek z Dow Jones Industrial wzrostom przewodzi DowDuPont, a najmocniej spada Nike.

Netflix zwyżkuje o blisko 4 proc. po podniesieniu rekomendacji dla spółki przez SunTrust do "kupuj".

O 15 proc. zwyżkuje Autodesk. Dobre wyniki i podniesienie prognoz przez producenta oprogramowania skłoniło analityków z RBC Capital oraz Oppenhaimer do podniesienia cen docelowych w rekomendacjach dla spółki.

W Jackson Hole trwa sympozjum bankierów centralnych.

Jerome Powell, prezes Fed ocenił, że "jest duże prawdopodobieństwo, że silny wzrost gospodarczy się utrzyma", a "stopniowy proces normalizacji stóp procentowych pozostanie właściwy".

W reakcji na wypowiedzi Powella dolar pogłębił osłabienie. EUR/USD spada o 0,75 proc. do 1,163, a USD/JPY spada o 0,1 proc. do 111,2.

Za kontynuacją obecnej polityki Fed i utrzymaniem tempa normalizacji stóp proc. w USA opowiedzieli się w piątek także prezes Fed w Dallas Robert Kaplan oraz prezes Fed z Cleveland Loretta Mester. Z kolei James Bullard, prezes Fed z St. Louis stwierdził, że jego zdaniem stopy proc. powinny na razie zostać na bieżącym poziomie.

Fed podniósł stopy proc. dwukrotnie w 2018 roku. Forward guidance banku sugeruje dwie kolejne podwyżki w bieżącym roku.

Zakończone w czwartek amerykańsko-chińskie rozmowy na szczeblu wiceministrów na temat rozwiązania trwającego konfliktu handlowego między obu krajami nie przyniosły przełomu. Strony "wymieniły poglądy" - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Lindsay Walters.

Departament Handlu w USA podał wstępnie, że zamówienia na dobra trwałe spadły o 1,7 proc. mdm, choć oczekiwano spadku o 1,0 proc. mdm.

Na europejskich giełdach dominują wzrosty.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,3 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,21 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,31 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,27 proc.

Po informacji, że UniCredit zaangażował ekspertów Rotschilda do opracowania możliwych opcji połączenia włoskiego banku z francuskim Societe Generale, notowania obu banków zwyżkują o niecałe 1 proc.

Akcje spółki farmaceutycznej Shire drożeją o ponad 2 proc. Lek Takhzyro tej firmy został zatwierdzony przez amerykańską FDA (Food and Drug Administration), na leczenie rzadkiej choroby znanej jako dziedziczny obrzęk naczynioruchowy (HAE).

Mocno rosną ceny surowców. Notowania ropy WTI i Brent drożeją o 1,8 proc., a miedź na COMEX zwyżkuje o 2 proc.

Na to wystąpienie czekał dziś cały rynek. Szef Fed: Stopniowe podwyżki stóp procentowych są właściwe