Informację taką przekazał w piątek dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wcześniej podano, że trójstronny szczyt może się odbyć w innym irańskim mieście - Tebrizie. Pieskow powiedział, że strona irańska powiadomiła o powrocie do wariantu spotkania w stolicy.

Powiadamiając przed kilkoma dniami o planowanym na 7 września szczycie trójstronnym, turecka telewizja państwowa TRT informowała, że prezydenci będą dyskutować na temat sytuacji w Syrii. Agencje przypominały wówczas, że do spotkania dochodzi w momencie przygotowań armii syryjskiej do ofensywy w kontrolowanej przez rebeliantów i dżihadystów prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii.

Idlib jest częścią stref deeskalacji utworzonych w Syrii po wcześniejszych rozmowach pokojowych Rosji, Turcji i Iranu. Podczas niedawnej wizyty w Moskwie turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu ostrzegł o możliwej "katastrofie humanitarnej" w przypadku "wojskowego rozwiązania" w Idlibie.

Reuters przypomina, że na poprzednim poświęconym Syrii spotkaniu na początku kwietnia w Ankarze prezydenci Rosji, Turcji i Iranu - Władimir Putin, Recep Tayyip Erdogan i Hasan Rowhani - zapewnili, że są zdecydowani, by przyspieszyć działania na rzecz "zaprowadzenia pokoju i stabilności w Syrii". We wspólnym oświadczeniu zwrócili uwagę na konieczność ochrony cywilów w strefach deeskalacji.

Na pytanie, jakie tematy będą poruszane na spotkaniu w Teheranie Putina z Erdoganem, Pieskow odpowiedział w piątek, że "tradycyjne". (PAP)

mmp/ ap/