"Ajatollah Chamenei zaznaczył, że z politycznych kalkulacji wynika, iż nie ma prawdopodobieństwa otwartej wojny, ale dodał, iż siły zbrojne muszą być czujne i zwiększyć swój potencjał w dziedzinie personelu oraz wyposażenia" - podano w relacji ze spotkania Chameneia z dowódcami irańskich sił obrony powietrznej.

"Najwyższy przywódca powiedział, że jednostki obrony powietrznej są bardzo istotną częścią sił zbrojnych i stoją na pierwszej linii konfrontacji z wrogiem oraz podkreślił konieczność zwiększenia ich gotowości i potencjału" - czytamy w sprawozdaniu ze spotkania, które odbyło się z okazji irańskiego dnia obrony powietrznej.

Iran ogłosił w sobotę plany wprowadzenia na uzbrojenie nowych typów rakiet balistycznych, pocisków manewrujących, samolotów myśliwskich i okrętów podwodnych. Ma to być odpowiedź na wycofanie się USA z porozumienia Iranu ze światowymi mocarstwami, przewidującego likwidację irańskiego programu uzyskania broni jądrowej w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. (PAP)