W piątek w Warszawie odbyła się inauguracja 26. Szkoły Liderów Politycznych, programu kształcącego kompetencje przywódcze wśród polskiej klasy politycznej.

Podczas spotkania odbył się panel dyskusyjny "Polska scena polityczna wobec wyzwań w Europie i na świecie”. Wzięli w nim udział m.in. wicemarszałek Senatu Adam Bielan, poseł PO Tomasz Siemoniak, szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, kandydat PSL na prezydenta stolicy Jakub Stefaniak oraz Julia Zimmermann z Partii Razem.

Politycy byli pytani, czy według nich można mówić o wspólnym stanowisku obozu rządzącego i partii opozycyjnych w "sprawach kluczowych" dla Polski.

Zdaniem Bielana, "bardzo ważną" kwestią, łączącą ugrupowania polityczne, jest bezpieczeństwo naszego kraju. W tym kontekście wskazał, że bardzo istotna jest silna pozycja Polski w NATO oraz dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi.

Wicemarszałek ocenił, że wszystkim partiom powinno zależeć, aby obecność wojsk amerykańskich w Polsce była jak najsilniejsza. Jak ocenił, celem realnym do osiągnięcia jest przekształcenie obecności żołnierzy amerykańskich z charakteru operacyjnego na stały. "Mam nadzieję, że jest poparcie ponad partyjne" - powiedział Bielan.

Kolejnym - według niego - łączącym różne środowiska polityczne tematem jest zwiększenie wydatków na obronność. Jak mówił Bielan, ta sprawa ma w Polsce poparcie społeczne. Wicemarszałek wyraził nadzieję, że obóz rządzący i opozycja mogą się zgodzić również w kwestii podtrzymania wspólnego rozwoju rynku w Unii Europejskiej.

Siemoniak zgodził się z Bielanem, że bezpieczeństwo to "punkt pierwszy dla każdego polityka". Według niego, aby Polska była bezpieczna musi mieć sojuszników. Podkreślił też, obecność Polski w NATO jest ważna. "Nie widzę tutaj, jeśli chodzi o nasze cele w NATO, większych różnic między głównymi partiami politycznymi. To nie jest tylko zgoda polityków, Polacy dobrze NATO rozumieją" - zaznaczył wiceszef Platformy.

Siemoniak wskazał jednocześnie na istotę naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Jak dodał Polska nie może "odpuszczać" sobie Unii i współpracować tylko z NATO. Dodał, że widzi "deficyt europejskości" w ugrupowaniu rządzącym. Poseł PO postulował, aby więcej robić na rzecz obronności we Wspólnocie.

Również Gasiuk-Pihowicz podzieliła stanowisko, że należy wzmacniać obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Jednak - jak dodała - "trudno szukać punktów wspólnych" z PiS.

Posłanka Nowoczesnej stwierdziła, że partia rządząca "dryfuje na Wschód", a jej polityka "wpisuje się w oczekiwania Kremla". Wskazała m.in. na psucie relacji z UE, z Ukrainą oraz z USA. "W tym zmieniającym się świecie, coraz bardziej niebezpiecznym Polska staje się coraz bardziej samotna" - powiedziała.

Gasiuk-Pihowicz zgodziła się z Siemoniakiem, że ważne jest, aby Polska zajmowała centralne miejsce w zjednoczonej Unii Europejskiej. "Ostatnie działania PiS nas dystansują od Unii. Wspólnota będzie się zmieniała, reformowała, integrowała. Polska stoi przed dylematem, czy wsiądziemy do europejskiego ekspresu i pojedziemy w stronę bycia silnym członkiem elitarnego klubu państw demokratycznych, czy wsiądziemy do kolei transsyberyjskiej" - mówiła posłanka Nowoczesnej. Jej zdaniem politycy PiS "tego nie widzą".

Także Stefaniak ocenił, że bezpieczeństwo Polski jest "absolutnie" ważne. Przekonywał, że Polska powinna być krajem, który ma dobrze uzbrojoną i zmodernizowaną armię. Kandydat PSL na prezydenta stolicy powiedział również, że należy oddzielać politykę zagraniczną od krajowej. Jak wskazał, nie należy przenosić spraw Polski na arenę międzynarodową.

Zimmermann zapewniła, że także Partia Razem "nie ma nic przeciwko" uczestnictwu Polski w NATO. Jednak - jak oceniła - Sojusz Północnoatlantycki "w tej chwili traci swoją zdolność działania".

Również według Zimmermann, gwarancją bezpieczeństwa Polski jest silne członkostwo w UE. "Musimy mieć do czynienia z solidarnością europejską. Nasza obecność w UE, to nasza przyszłość" - stwierdziła. Działaczka Partii Razem mówiła, że w Polsce obecni są albo zdecydowani i bezkrytyczni zwolennicy obecnego kształtu Unii, albo tacy, którzy chcą z niej wyjść. Jej zdaniem, brakuje dyskusji nt. przyszłości i kształtu Wspólnoty. (PAP)

autor: Anna Tustanowska