Salvini, podsumowując rezultaty niedzielnych wyborów, napisał na portalu społecznościowym: "Szwecja, ojczyzna multikulturalizmu i model dla lewicy, po latach dzikiej imigracji postanowiła wreszcie się zmienić".

"Także tam mówią +nie+ Europie biurokratów i spekulantów, +nie+ nielegalnym imigrantom i +nie+ islamskiemu ekstremizmowi" - dodał szef włoskiego MSW.

Wyraził opinię, że "mocne poparcie" dla przywódcy Szwedzkich Demokratów Jimmie'ego Akessona to "kolejna zapowiedź eksmisji dla socjalistów".

"W maju, podczas wyborów europejskich zakończymy dzieło zmian oparte na wartościach pracy, bezpieczeństwa i rodziny" - stwierdził Matteo Salvini.

W innym wpisie w niedzielę wieczorem, w nawiązaniu do Szwedzkich Demokratów, podkreślił: "Protestujemy przeciwko temu, że cała włoska prasa określa jako +skrajną prawicę+ tych, którzy chcą kontrolować imigrację".

Najwięcej głosów w wyborach w Szwecji zdobyła rządząca dotychczas Partia Robotnicza-Socjaldemokraci z wynikiem około 28 procent. Na drugim miejscu są konserwatyści Umiarkowana Partia Koalicyjna z wynikiem 19,8 proc.

>>> Czytaj też: Polityk Zielonych w Szwecji oferował opozycji głosy muzułmanów za zgodę na budowę meczetu