"Poruszyliśmy praktycznie wszystkie kierunki naszej współpracy. Dotyczyło to gospodarki, sfery socjalnej, kontaktów humanitarnych, współpracy wojskowo-technicznej" - wymieniał Putin. Nazwał prezydenta Chin "wielkim przyjacielem", a relacje Moskwy i Pekinu w sferze polityki, bezpieczeństwa i obrony określił jako oparte na zaufaniu.

Również Xi mówił o "szczerej przyjaźni" łączącej narody Chin i Rosji. Na konferencji prasowej po rozmowach powiedział, że partnerstwo obu krajów nabiera coraz większej wagi wraz z rosnącą nieprzewidywalnością sytuacji geopolitycznej. Zaapelował, by wspólnie przeciwstawiać się protekcjonizmowi i - jak to ujął - jednostronnemu podejściu do problemów międzynarodowych.

Putin na konferencji prasowej zaznaczył, że Rosja i Chiny odnotowały znaczny wzrost obrotów handlowych i że rośnie zainteresowanie kontaktami w sferze nauki i techniki. "Wszystko to jest bardzo perspektywiczne i obliczone na dekady naprzód" - ocenił.

Wyraził nadzieję, że dwustronne obroty handlowe, które w zeszłym roku wyniosły 87 mld USD, wzrosną w tym roku do 100 mld USD. Rosyjska agencja TASS podała, powołując się na służby celne Chin, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy obecnego roku wyniosły one 67,5 mld USD, co oznacza wzrost o ponad 25 procent.

Putin podkreślił, że chińska delegacja we Władywostoku liczy około tysiąca osób i jest największa na tegorocznym forum gospodarczym.

Zapowiedział, że Moskwa i Pekin będą wspólnie zabiegać o uregulowanie na drodze dyplomatycznej sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Oba kraje uważają, że ważnym elementem tego procesu jest "normalizacja stosunków Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej z USA" - oznajmił prezydent.

Wśród zagranicznych przywódców goszczących w tym roku na forum są również prezydent Mongolii Chaltamaagijn Battulga i premierzy Japonii i Korei Południowej, Shinzo Abe i Li Nak Jeon. Azjatyccy liderzy wezmą wspólnie z Putinem udział w sesji plenarnej forum w środę.

Putin spotkał się we wtorek także z przedsiębiorcami z krajów Azji. Wezwał inwestorów przybywających na Daleki Wschód, by odrzucili stereotypy, "a podejmując decyzje, kierowali się nie dniem wczorajszym, a przyszłością". Zapewnił, że Rosja dąży do stworzenia "maksymalnie dogodnych" warunków do napływu kapitału do tego regionu.

Wschodnie Forum Gospodarcze odbywa się po raz czwarty. W tym roku zbiega się z rozpoczętymi we wtorek ćwiczeniami wojskowymi Wostok-2018 prowadzonymi w azjatyckiej części Rosji, największymi od 1981 roku.

Władze Rosji zainicjowały Wschodnie Forum Gospodarcze w 2015 roku. W zamyśle to międzynarodowe spotkanie ma zademonstrować sukces polityki otwarcia Rosji na Wschód w obliczu ochłodzenia relacji z Zachodem.

Francja: Rosja odbudowała militarną potęgę. Czy możliwa jest kolejna wojna światowa?