Jak podkreślił, Węgry zawsze były zainteresowane pragmatyczną współpracą z Rosją, opartą o zdrowy rozsądek i wzajemny szacunek.

Zaznaczył, że zdecydowana większość zaopatrzenia Węgier w energię pochodzi z Rosji. „Nie jesteśmy w takiej sytuacji jak inni, położeni o ocean dalej i mający o kilkaset tysięcy kilometrów większą powierzchnię, by ogłaszać, że z Rosjanami nie należy rozmawiać” – powiedział.

„My w Europie Środkowej dobrze wiemy, że jest miejsce na dialog, dialog jest potrzebny, bo tylko w taki sposób można wypracować współpracę opartą o wzajemne zaufanie” – oznajmił.

Podsumowując swoje rozmowy z poniedziałku Szijjarto powiedział, że osiągnięto porozumienie z Gazpromem, że zostaną rozpoczęte rozmowy na temat zaopatrzenia Węgier w gaz w 2020 r. Dodał, że strona węgierska planuje zakup około 4,1 mld m sześc. gazu.

Według jego słów uzgodniono też, że węgierska grupa naftowo-gazowa MOL będzie mogła kontynuować działalność wydobywczą w Rosji.

Ustalono ponadto, że będzie kontynuowana współpraca w zakresie przemysłu ciężkiego pod kątem odbudowy węgierskiego przemysłu okrętowego i rozwoju węgierskiej produkcji śmigłowców.

We wtorek po południu spotkają się w Moskwie premier Węgier Viktor Orban i prezydent Rosji Władimir Putin. Według zapowiedzi Szijjarto ważnym tematem rozmów mają być kwestie energetyczne.

>>> Czytaj też: Szijjarto w "Kommiersancie": Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski