"Na podstawie ważnych zobowiązań, które są krokiem w kierunku ostatecznej i w pełni zweryfikowanej denuklearyzacji, Stany Zjednoczone są gotowe do natychmiastowego wznowienia negocjacji w celu polepszenia stosunków między obydwoma krajami" - zadeklarował szef amerykańskiej dyplomacji.

Mike Pompeo wyraził zadowolenie ze "znaczących zobowiązań" Korei Północnej, które zostały przedstawione w Pjongjangu na spotkaniu przywódcy koreańskiego reżimu Kim Dzong Una z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem. W środę Mun i Kim podpisali wspólne oświadczenie, w którym przywódca Korei Płn. zobowiązał się do dalszych kroków w kierunku likwidacji programu zbrojeń jądrowych i rakietowych swego kraju, jeśli USA okażą wzajemność i poczynią ustępstwa zgodnie z postanowieniami szczytu Trump-Kim w Singapurze 12 czerwca.

Pompeo pochwalił szczególnie północnokoreańską decyzję o zamknięciu bazy rakietowej Tongchang-ri, a także koreańską propozycję likwidacji wszystkich obiektów Ośrodka Badań Jądrowych w Jongbjon w obecności amerykańskich inspektorów i przedstawicieli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Pompeo powiedział, że zaprosił na przyszły tydzień swojego odpowiednika z Korei Płn. Ri Yong Ho na spotkanie, które mogłoby się odbyć w Nowym Jorku przy okazji dorocznego Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Dodał, że USA zaproponowały także Pjongjangowi spotkanie koreańskich przedstawicieli ze specjalnym reprezentantem USA ds. kontaktów z Koreą Płn. Stephenem Biegunem. Spotkanie to miałoby się odbyć w Wiedniu "tak szybko, jak tylko będzie to możliwe".

Negocjacje na temat likwidacji koreańskiego arsenału nuklearnego rozpoczęły się po 12 czerwca, gdy w Singapurze odbyło się historyczne spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem. Kim zobowiązał się wówczas do starań o całkowitą denuklearyzację, a Trump do udzielenia Pjongjangowi gwarancji bezpieczeństwa. W dokumencie nie sprecyzowano wówczas, o jakie gwarancje chodzi, ani nie podano konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego. (PAP)