W Chinach słabnie aktywność w sektorze przetwórczym - wynika z najnowszych oficjalnych danych biura statystycznego i Federacji Logistyki i Zakupów. Wskaźnik PMI w przemyśle wyniósł we wrześniu 50,8 pkt. wobec 51,3 pkt. w sierpniu i spodziewanych przez analityków we IX 51,2 pkt.

Z kolei z wyliczeń firmy Caixin wynika, że chiński PMI w przemyśle we IX spadł do 50 pkt. z 50,6 pkt. w sierpniu, najniżej od maja 2017 roku. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

W weekend rozpoczęła się w Chinach świąteczna przerwa - Złoty Tydzień, święto upamiętniające proklamację Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga w 1949 roku. Na rynkach przez kilka dni będzie brakować inwestorów z Chin.

Inwestorzy interesują się tymczasem doniesieniami dotyczącymi "starego" porozumienia NAFTA.

Kanada, Stany Zjednoczone i Meksyk osiągnęły porozumienie w sprawie "nowej, zmodernizowanej umowy handlowej na XXI wiek" - napisali we wspólnym komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland i przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer.

Zmieniony Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA) między USA, Meksykiem i Kanadą oznaczono nowym skrótem "USMCA".

"USMCA da naszym pracownikom, rolnikom, ranczerom i firmom umowę handlową o wysokim standardzie, której wynikiem będą jeszcze bardziej wolne rynki, sprawiedliwszy handel i zdrowy wzrost gospodarczy naszego regionu. (Umowa) wzmocni klasę średnią i stworzy dobre, dobrze płatne miejsca pracy oraz nowe możliwości dla prawie pół miliarda ludzi, którzy Amerykę Północną nazywają domem" - napisano w komunikacie.

W piątek na LME w Londynie miedź zyskała 71 USD, do 6.258,00 USD za tonę. (PAP Biznes)