Będzie druga tura wyborów na prezydenta Krakowa. Pierwszą turę z 43,7 proc. poparciem wygrał ubiegający się o reelekcję Jacek Majchrowski (KWW Obywatelski Kraków); drugie miejsce zajęła kandydatka Zjednoczonej Prawicy Małgorzata Wassermann (33,6 proc.) - wynika z sondażu Ipsos. Trzecie miejsce zajął Łukasz Gibała, były poseł PO i Ruchu Palikota (KWW Łukasza Gibały Kraków dla Mieszkańców) z wynikiem 16,8 - proc. Kolejne miejsce zajęli: Konrad Berkowicz - wiceprezes Partii Wolność (KWW Nowoczesny Kraków Konrada Berkowicza) - 2,8 proc., Daria Gosek-Popiołek (KWW Razem dla Krakowa) - 2 proc., Jolanta Gajęcka (Kukiz'15) - 1,1 proc. 

Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie wciąż ustala ostateczne wyniki wyborów na prezydenta miasta i do Rady Miasta. Przewodniczący tej komisji Rafał Lisak powiedział PAP, że ogłoszenie wyników nastąpi najwcześniej we wtorek po południu.

"Protokół Miejskiej Komisji Wyborczej pojawi się, kiedy ostatni protokół z komisji obwodowej zostanie bezbłędnie wprowadzony do systemu. A potrzeba poprawić jeszcze kilkadziesiąt protokołów. Mam nadzieję, że członkowie komisji obwodowej poprawią je w przeciągu najbliższej godzin, dwóch godzin" – powiedział przewodniczący.

Jak przyznał podczas poniedziałkowej rozmowy z PAP, Miejska Komisja Wyborcza liczyła, że protokoły z 447 komisji obwodowych w mieście wpłyną w nocy z niedzieli na poniedziałek. Tak się jednak nie stało - w nocy wpłynęły tylko pojedyncze protokoły z obwodów zamkniętych, czyli szpitali, domów opieki społecznej, a protokoły dotarły do miejskiej komisji dopiero w poniedziałek rano i przed południem.

Protokoły te – powiedział przewodniczący miejskiej komisji – zawierały liczne błędy, np. protokół nie był podpisany przez członków obwodowej komisji i w takiej sytuacji trzeba protokół odesłać do komisji, a jej członkowie muszą się ponownie zebrać, aby złożyć podpisy.

Lisak ocenił, że czasochłonność pracy miejskiej komisji wynika z nowej procedury – podczas tegorocznych wyborów samorządowych po raz pierwszy w każdym obwodzie pracują dwie komisje: jedna ds. przeprowadzanie głosowania i druga ds. ustalenia wyników głosowania.

„Komisje obwodowe są bardzo słabo przygotowane, protokoły zawierają liczne błędy. Również my w komisji miejskiej uczymy się” – powiedział Lisak.

Wybory na urząd prezydenta Krakowa 2018 r.