Firma nie poinformowała o powodach rezygnacji a także nie udzieliła odpowiedzi czy zaginiecie krytycznego wobec Arabii Saudyjskiej publicysty Dżamala Chaszodżdżiego miało wpływ na podjęcie takiej decyzji.

JPMorgan Chase & Co jest liderem w zakresie bankowości inwestycyjnej oraz usługach dla klientów biznesowych; działa w ponad 50 krajach.

Konferencja Future Investment Initiative, która w zamyśle syna króla Arabii Saudyjskiej, księcia ibn Salmana ma zaprezentować jego kraj jako nowoczesne miejsce do inwestowania, zaplanowana jest koniec października.

Wśród zaproszonych gości, którzy wcześniej odwołali udział w konferencji nazywanej "Davos na pustyni", są szef Ubera Dara Khosrowshahi, twórca systemu operacyjnego Android Andy Rubin, właściciel "Los Angeles Timesa" Patrick Soon-Shiong i założyciel Virgin Group Richard Branson.

Dotychczas udziału nie odwołał za to amerykański minister skarbu Steven Mnuchin. Jak poinformował jego doradca Larry Kudlow, Mnuchin "podejmie decyzję, w miarę jak z upływem czasu pojawią się nowe informacje".

2 października publikujący m.in. w "Washington Post" Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze ślubem, po czym ślad po nim zaginął.

Turcja podejrzewa, że krytyczny wobec rządów ibn Salmana dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione; Rijad zaprzecza.

>>> Czytaj też: Szczerski: Jeśli Rosja odpowie na "Fort Trump", zachowa się ofensywnie [WYWIAD]