"Pomimo intensywnych negocjacji, część kluczowych kwestii pozostaje nierozwiązana. Nie ma w planie żadnych dalszych negocjacji przed kolacją przywódców unijnych w środę wieczorem. W środę główny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier przedstawi przywódcom +27+ stan negocjacji, a ci następnie ocenią poczyniony postęp" - powiedział Schinas.

Rzecznik nie chciał odpowiedzieć o szczegółach ostatnich rozmów między Londynem i Brukselą. Niedzielne negocjacje w sprawie Brexitu zakończyły się fiaskiem, a zaplanowane na poniedziałek spotkanie wysłanników rządów zostało odwołane.

Barnier poinformował na Twitterze w niedzielę wieczorem, że nadal otwarta pozostaje kwestia granicy miedzy Irlandią Północna a Irlandią. Sprawa ta od dłuższego czasu pozostaje największą przeszkodą w rozmowach. Istnieją obawy o powrót twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią w razie braku porozumienia miedzy Wielką Brytania i "27".

W środę wieczorem w Brukseli przywódcy "27" najpierw mają wysłuchać premier Wielkiej Brytanii Theresy May, a następnie spotkają się w swoim gronie, by rozmawiać o postępach negocjacji w sprawie Brexitu.

>>> Czytaj też: Miał być przełom, jest klapa. Negocjacje ws. Brexitu utknęły w martwym punkcie