119 wyroków skazujących wydał w środę sąd w Reggio Emilia na północy Włoch w procesie w sprawie działalności kalabryjskiej mafii, która przeniosła swą aktywność do tej części kraju. Najwyższa kara to ponad 21 lat. Łącznie skazano wszystkich na ponad 1200 lat.

Wyroki w procesie, któremu nadano kryptonim Aemilia, zapadły po ponad dwóch i pół roku rozpraw i po dwutygodniowej naradzie sądu.

Na ławie oskarżonych zasiadało 148 osób oskarżonych o działalność mafijną i powiązania z gangami 'ndranghety. Uniewinniono 29 osób.

Wśród skazanych jest były napastnik piłkarskiego klubu Juventus i reprezentacji Włoch Vincenzo Iaquinta, a także jego ojciec. Były piłkarz ze zwycięskiej drużyny na mundialu w 2006 roku otrzymał karę dwóch i pół roku więzienia, a jego ojciec został skazany na 19 lat. Obaj głośno protestowali przeciwko wyrokowi, krzycząc "hańba" i zapewniając, że nie mają nic wspólnego z przestępczością zorganizowaną.

"Zniszczyli mi życie bez powodu, bo jestem Kalabryjczykiem. Wygrałem mundial i jestem dumny z tego, że jestem z Kalabrii" - oświadczył Vincenzo Iaquinta po ogłoszeniu wyroku.

Reklama

Proces Aemilia jest pierwszym we Włoszech, w którym trzech oskarżonych o przynależność do kalabryjskiej mafii zaczęło współpracować z wymiarem sprawiedliwości, gdy usłyszeli zarzuty.

>>> Polecamy: Pożar wysypiska śmieci? Złóż donos na Facebooku. Indie mają nowe narzędzie walki ze smogiem