Wozy te, jak poinformowano, umożliwiają szybkie określenie składu paliw ciekłych, wwożonych do Polski i transportowanych na terenie kraju. Pomogą one KAS w wykrywaniu nielegalnie wwożonego paliwa.

"Chcemy podziękować panu prezesowi za przekazane nam mobilne laboratoria, które przyczynią sią do lepszego uszczelniania systemu podatkowego" - mówił na konferencji Banaś. "Mamy jeszcze 14 procent luki podatkowej, czyli mamy co robić" - dodał.

Mówił, że między 1 stycznia a 31 sierpnia dwa mobilne laboratoria wykorzystywane przez KAS zakwestionowały blisko 20 proc. badanych próbek.

Banaś przypominał też, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2018 roku dochody podatkowe były wyższe w stosunku do analogicznego okresu 2017 o ok. 17,2 mld zł, w tym dochody z VAT w tej kwocie to 5,5 mld zł, a wpływy z akcyzy to 2,4 mld zł.

Reklama

Wszystko to dzięki nowym instrumentom, wdrożonym przez rząd PiS, takim jak JPK, split payment, a także dzięki konsolidacji administracji celno-skarbowej o powstaniu KAS - przekonywał.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że spółka traktuje wozy "nie jako dar, ale jako inwestycje". Dodał, że spółka będzie dalej pomagać w zwalczaniu wyłudzenia podatków. "To dobra inwestycja nie tylko dla Orlenu, ale i dla Skarbu Państwa" - powiedział. "Musimy w jak największej skali eliminować tą patologie związana z mafiami paliwowymi i szarą strefą" - przekonywał.

Zwracał uwagę, że dzięki mechanizmom uszczelniającym, np. pakietowi paliwowemu, Orlen już w pierwszym półroczu przekazał do budżetu 17 mld zł podatków, podczas gdy np. w pierwszej połowie 2015 roku to było 12 mld zł.

Kolejne dwa pojazdy mają być przekazane KAS do końca listopada. Docelowo KAS będzie dysponować siedmioma wozami (obecnie ma dwa), przekazanymi przez Orlen w ubiegłym roku. "Na dzień dzisiejszy to wystarczająca liczba" - powiedział wiceszef KAS i wiceminister finansów Piotr Walczak. Wozy mają być wykorzystywane na terenie całego kraju.

Banaś dodał, że KAS jest także zainteresowana mobilnymi aparatami roentgenowskimi, które Orlen też ewentualnie ma przekazać.

Podczas konferencji Obajtek przekazał Banasiowi symboliczne kluczyki do mobilnych laboratoriów. Potem szef KAS i prezes Orlenu oglądali wozy na dziedzińcu przed gmachem Ministerstwa Finansów.

>>> Czytaj też: Masz diesla? Masz pecha. Tylko benzyna ostro w dół