PGNiG chce uzupełnić portfel dostaw LNG o kolejne 2 kontrakty


Warszawa, 08.11.2018 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chce podpisać kolejne 2 kontrakty na dostawy LNG, które uzupełnią portfel dostaw gazu w tej formie, poinformował prezes Piotr Woźniak.
"Chcemy podpisać kolejne dwie umowy na dostawy gazu LNG" - powiedział Woźniak podczas uroczystości podpisania umowy z Cheniere Energy.
"Cały czas prowadzimy negocjacje. Budujemy dwa portfele dostaw - jeden z nich to LNG i tu patrzymy na cały świat, nie tylko na USA. Te dwa portfele mają nam zastąpić z naddatkiem gaz ze Wschodu" - wskazał prezes.
Dodał, że spółka z konieczności ograniczona jest możliwościami terminala LNG w Świnoujściu.
W czasie wydarzenia prezes powiedział też, że w kontraktach na dostawę LNG są "o 20-30% lepsze warunki cenowe" niż w kontrakcie jamalskim.
"Cena oparta na indeksie amerykańskim jest zawsze niższa niż w kontrakcie jamalskim. Tu nie ma żadnych kruczków, nie należy doliczać ceny za skroplenie" - powiedział wiceprezes Maciej Woźniak dziennikarzom.
PGNiG zawarło z firmą Cheniere Marketing International, LLP umowę zakupu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w okresie 24 lat w łącznym wolumenie ok. 39,73 mld m3 gazu w całym okresie.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.
(ISBnews)