Lublin: Po kontroli CBA śledztwo w sprawie systemu zarządzania ruchem

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
9 listopada 2018, 17:36
Prokuratura Rejonowa Lublin-Południe wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy realizacji inwestycji systemu zarządzania ruchem w Lublinie. Nieprawidłowości wykazała kontrola przeprowadzona przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Śledztwo prowadzone jest w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, tj. osoby odpowiedzialne za realizację inwestycji w Zarządzie Dróg i Mostów w Lublinie.

"Śledztwo dotyczy także zaniechania naliczenia kary umownej z tytułu niewykonania zadania w przewidzianym terminie oraz poświadczeniu nieprawdy w dokumentach dotyczących odbioru częściowego i końcowego z grudnia 2015 roku" – poinformował w piątek w komunikacie prasowym Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Delegatura CBA w Lublinie przeprowadziła kontrolę wybranych procedur związanych z zaprojektowaniem i budową systemu zarządzania ruchem w mieście. Inwestycja tę realizował miejski Zarząd Dróg i Mostów. System zarządzania ruchem był realizowany w ramach projektu "Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego w Lublinie", na który miasto uzyskało dofinasowanie z programu operacyjnego rozwój Polski wschodniej.

Agenci CBA ustalili, że w grudniu 2015 r. przedstawiciele Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie dokonali odbioru końcowego przedmiotu zamówienia – systemu zarządzania ruchem w Lublinie, mimo że system nie działał poprawnie. "Potwierdziły to testy efektywności i prawidłowości dostrojenia systemu, dokonane przez zespół specjalistów. Nie dawały one także możliwości odbioru w bliskiej perspektywie" – zaznaczył Kaczorek.

Ponieważ zamówienia nie zrealizowano w ustalonym terminie, powinny zostać naliczone stosowne kary umowne za każdy dzień zwłoki. "Tak się jednak nie stało – nie naliczono kary umownej, która mogła wynieść nawet około 1,5 mln zł" – dodał Kaczorek.

Śledztwo w tej sprawie, na podstawie ustaleń CBA, wszczęła pod koniec października tego roku Prokuratura Rejonowa Lublin– Południe.(PAP)

Autor: Renata Chrzanowska

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj