Włoski rząd nie wprowadził żadnych zmian w stosunku do swoich wcześniejszych propozycji budżetu przesłanych Komisji Europejskiej.

We wtorek minął termin, do kiedy Włochy miały wysłać odpowiedź na wniosek Komisji Europejskiej o rewizję założeń do budżetu na 2019 rok.

Włoskie władze przesłały list do KE i utrzymały w nim deficyt budżetowy na poziomie 2,4 proc. oraz prognozy wzrostu PKB w 2019 r. o 1,5 proc.

Teraz unijni komisarze, którzy w ub. miesiącu odrzucili pierwszy projekt włoskiego budżetu, muszą zdecydować, czy rozpocząć długi i złożony proces, który może doprowadzić do nałożenia na Włochy kary w wysokości wielu miliardów euro.

Wskaźnik giełdy w Mediolanie FTSE MIB zniżkuje teraz o ok. 1,0 proc.

Tymczasem premier W.Brytanii Theresa May osiągnęła porozumienie z UE w sprawie wycofania W.Brytanii z unijnych struktur, ale istnieją wątpliwości, czy zostanie ono przyjęte przez jej partię.

Po ponad 2 latach od głosowania Brytyjczyków, którzy zdecydowali o opuszczeniu przez W.Brytanię Unii Europejskiej, w końcu jest "rozwodowy deal", jednak premier May wciąż ma najtrudniejsze dni przed sobą.

Na Downing Street 10 o 14.00 rozpocznie się posiedzenie brytyjskiego rządu poświęcone wstępnemu porozumieniu ws. warunków Brexitu, a w trakcie spotkania ministrowie "zdecydują o kolejnych krokach".

Liderzy eurosceptycznej frakcji rządzącej Partii Konserwatywnej i północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów już skrytykowali informacje o wstępnym porozumieniu między W. Brytanią a UE pozwalającym na uniknięcie powrotu tzw. twardej granicy w Irlandii.

Brytyjska premier musi przekonać członków swojego rządu do "zalet" umowy. W przeciwnym razie ryzykuje możliwą rezygnacją ze stanowiska.

Chociaż jest wstępna umowa Brytanii z UE w sprawie Brexitu to podstawowym problemem jest fakt, że żadna ze stron nie dostała tego, czego chciała - wskazują analitycy.

Na giełdach w Europie tanieją akcje spółek paliwowych, w tym m.in. Royal Dutch Shell i BP pomimo lekkiego odbicia cen ropy na rynkach paliw.

Ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku drożeje teraz o 0,3 proc. do 55,84 USD, po zniżce notowań we wtorek o 7,1 proc. Brent na ICE drożeje o 0,6 proc. do 65,90 USD/b.

O północy prezes Fed Jerome Powell omówi krajowe i globalne tematy gospodarcze wraz z prezesem Fed z Dallas Robertem Kaplanem podczas eventu organizowanego przez Fed w Dallas.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 12.00

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3208,67 -0,50
DAX Niemcy 11419,67 -0,46
FTSE 100 W.Brytania 7058,54 0,07
CAC 40 Francja 5084,16 -0,35
IBEX 35 Hiszpania 9112,90 -0,36
FTSE MIB Włochy 19043,72 -0,95

(PAP Biznes)