WIG20 rośnie o 0,8 proc., mWIG40 zniżkuje o 0,1 proc., sWIG80 bez większych zmian, a WIG idzie w górę o 0,5 proc.

Obroty na GPW wynoszą ponad 440 mln zł, z tego 338 mln zł na spółkach z WIG20.

Wśród blue chipów najmocniej rośnie JSW (o 4,4 proc.) i Alior Bank (o 3,8 proc.). Zniżkom przewodzi PGNiG (o 2,0 proc.) oraz Pekao (o 1,2 proc.).

CD Projekt spada o 0,2 proc. Producent gier wypracował w III kwartale 15,5 mln zł zysku netto, o 20 proc. mniej od konsensusu. Zdaniem analityków wyniki grupy są niższe od oczekiwań, ale nie powinno to budzić obaw inwestorów, gdyż nie był to istotny dla spółki okres. CD Projekt podał jednak w raporcie, że sprzedaż nowej gry pt. "Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści" jest niższa od założeń spółki.

PGE rośnie o 1,3 proc. Grupa potwierdziła, że miała w III kwartale 416 mln zł zysku netto. Spółka podała, że spodziewa się w 2019 r. stabilnego rdr raportowanego wyniku EBITDA w segmentach Energetyki Konwencjonalnej i Obrotu. PGE oczekuje umiarkowanego wzrostu wyników w segmentach Dystrybucji i Energetyki Odnawialnej.

Na szerokim rynku mocno spadają - należące do Leszka Czarneckiego - Idea Bank (o 18,5 proc.), Getin Noble Bank (23,5 proc.) i Getin Holding (o 15,8 proc.).

We wtorek po południu KNF podał, że Idea Bank został wpisany na listę ostrzeżeń publicznych. Podstawą decyzji są zarzuty dotyczące podejrzenia wykonywania przez Idea Bank w okresie od sierpnia 2016 r. do marca 2018 r. czynności związanych z procesem dystrybucji obligacji GetBack bez posiadania odpowiednich zezwoleń KNF.

We wtorek Gazeta Wyborcza oraz Financial Times napisały, że Leszek Czarnecki zawiadomił prokuraturę o złożeniu mu przez przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego propozycji korupcyjnej w zamian za przychylność regulatora dla GNB. UKNF zaprzeczył tym oskarżeniom.

Chrzanowski złożył we wtorek dymisję ze swojego stanowiska, którą premier przyjął.

Zniżkują kursy Play Communications (o 2,6 proc.) i Grupy Azoty (o 2,6 proc.). Firma MSCI podała, że obie spółki opuszczą główny indeks MSCI Poland po sesji 30 listopada.

Spółki przejdą do "polskiego" indeksu MSCI dla mniejszych firm (small cap), który w ramach rewizji opuści Getin Noble Bank.

Inter Cars zniżkuje o 6,6 proc. Dystrybutor części samochodowych miał 63,8 mln zł zysku netto w III kwartale, o 9 proc. mniej od konsensusu.

Akcje Banku Handlowego tanieją o 1,4 proc. Zysk netto grupy w trzecim kwartale 2018 roku spadł do 158,5 mln zł z 171,6 mln zł rok wcześniej. Zysk banku okazał się 3 proc. niższy od konsensusu.

Pfleiderer rośnie o 5,9 proc. Zysk grupy w III kwartale był o 33,5 proc. wyższy od oczekiwań, choć na pozostałych poziomach był zbliżony do oczekiwań. (PAP Biznes)