"Sektory polskiej gospodarki intensywnie korzystające ze wzornictwa obecnie dają zatrudnienie 1 845 000 osób. Daje to 11,8 proc. wszystkich pracowników na rynku, co stanowi taki sam wynik jak średnia Unii Europejskiej. Imponujący jest też udział tych branż w polskim PKB, który obecnie wynosi 14,9 proc., co stanowi równowartość 57 mld euro. To bardzo dobry wyniki na tle innych państw. Średnio w całej Unii udział takich sektorów w PKB wynosi 13,4 proc." - czytamy w komunikacie.

Polska notuje też najwyższą spośród wszystkich państw Unii Europejskiej roczną stopę wzrostu (9,4 proc.) pod względem zgłoszeń zarejestrowanych wzorów wspólnotowych (ZWW) w latach 2010-2017, podało

"Z badań przeprowadzonych przez EUIPO wynika również, że w naszym kraju ponad 26% firm uważa, że ochrona wzorów przemysłowych odgrywa ważną rolę w ich działalności" - czytamy dalej.

EUIPO zarządza rejestracją znaków towarowych UE (ZTUE) oraz zarejestrowanymi wzorami wspólnotowymi (ZWW), które są jednolitym prawem w państwach wspólnoty. Aby uzyskać ochronę wartości intelektualnej w kraju UE, twórca musi złożyć wniosek o udzielenie prawa z rejestracji na wzór przemysłowy w krajowej instytucji ds. ochrony własności intelektualnej. W Polsce taki wniosek należy kierować do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku ochrony na terenie całej wspólnoty, należy dokonać elektronicznego zgłoszenia wzoru przemysłowego w EUIPO. Dzięki temu w ramach zarejestrowanego wzoru wspólnotowego otrzymujemy pełne prawo ochronne na obszarze UE, wyjaśniono w materiale.

"W październiku dwa polskie wzory przemysłowe ogłoszone zostały finalistami konkursu DesignEuropa Awards w kategorii 'Przemysł' oraz 'Małe i powstające przedsiębiorstwa'. W kategorii 'Przemysł' jako jeden z czterech wzorów wyróżniony został FIBARO Intercom, inteligentny wideodomofon zaprojektowany przez Macieja Fiedlera, CEO firmy z Poznania. Nominację w kategorii 'Małe i powstające przedsiębiorstwa' otrzymał System Braster - urządzenie medyczne do samodzielnej  kontroli piersi w domu opracowane przez Braster S.A. Projekt będzie rywalizował z trzema innymi wzorami przemysłowymi" - napisano też w komunikacie.

Konkurs DesignEuropa Awards organizowany jest przez EUIPO. Ceremonia wręczenia nagród DesignEuropa odbędzie się 27 listopada 2018 r. w Warszawie - w Centrum Konferencyjnym POLIN, podano także.

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) jest zdecentralizowaną agencją UE z siedzibą w Alicante w Hiszpanii. Agencja zarządza rejestracją znaków towarowych Unii Europejskiej (ZTUE) i zarejestrowanych wzorów wspólnotowych (ZWW), zapewniając ochronę własności intelektualnej we wszystkich 28 państwach członkowskich UE oraz współpracuje z krajowymi i regionalnymi urzędami ds. własności intelektualnej w UE.