Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,81 proc. do 25.080,50 pkt.

S&P 500 spadł o 0,76 proc. i wyniósł 2.701,58 pkt.

Nasdaq Comp. Stracił 0,90 proc. i wyniósł 7.136,39 pkt.

Środowa sesja na Wall Street była kolejną z rzędu podczas której mocno zniżkowała wycena Apple'a. Kurs spółki poszedł w dół o 2,2 proc., spadając poniżej 200-dniowej średniej kroczącej, która jest kluczowym poziomem technicznym. Inwestorzy wciąż obawiają się o spadki sprzedaży produktów Apple.

Negatywny sentyment panował również na europejskich giełdach. Niemiecki DAX stracił o 0,52 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 0,65 proc., a brytyjski FTSE 100 znalazł się na 0,28-proc. minusie.

Jednym z niewielu sektorów w ramach indeksu Stoxx Euro 600 odnotowującym w środę zyski był sektor motoryzacyjny, który pozytywnie zareagował na doniesienia agencji Bloomberg - podała ona w środę, że Biały Dom wstrzyma się z nakładaniem nowych ceł na import samochodów, bowiem oficjele muszą przeanalizować, czy taryfy nie uderzyłyby w amerykański przemysł.

Na rynku walutowym, po porannych spadkach, eurodolar zyskuje o 0,19 proc. do 1,1319.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,24 proc. do 113,54.

BRYTYJSKI RZĄD PRZYJĄŁ WSTĘPNY TEKST UMOWY WS. BREXITU

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w środę wieczorem, że brytyjski rząd kolektywnie poparł przyjęcie proponowanego tekstu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

May wygłosiła swoje oświadczenie przed kamerami na Downing Street po przedłużonym pięciogodzinnym posiedzeniu rządu poświęconym wstępnej wersji umowy wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

Kolejnym krokiem w procesie jest uzyskanie akceptacji ze strony liderów pozostałych 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, a następnie zdobycie większości głosów dla wypracowanego tekstu w brytyjskim parlamencie oraz Parlamencie Europejskim.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

TRWAJĄ ROZMOWY HANDLOWE USA-CHINY, POROZUMIENIE Z KANADĄ I MEKSYKIEM POD ZNAKIEM ZAPYTANIA

Wicepremier Chin Liu He przygotowuje się do wizyty w Waszyngtonie przed spotkaniem prezydentów USA i ChRL, zaplanowanym na koniec listopada – podał we wtorek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, powołując się na źródła po obu stronach wojny celnej.

Doradca gospodarczy prezydenta Trumpa Larry Kudlow powiedział w środę, że rozmowy handlowe USA-Chiny „toczą się na wszystkich poziomach” dyplomacji przed szczytem G20, na którym mają się spotkać Xi Jinping i Donald Trump.

Z kolei demokratyczny kongresmen z New Jersey Bill Pascrell powiedział w środę w wywiadzie, że jeśli prezydent chce poparcia Demokratów dla umowy z Meksykiem i Kanadą, to "musi wprowadzić nie tylko poprawki do umowy, ale też skupić się na jej egzekwowaniu".

CPI W USA ZGODNE Z OCZEKIWANIAMI. GORSZE OD OCZEKIWAŃ WYNIKI MAKRO W STREFIE EURO

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w październiku wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 2,5 proc. Wyniki były zgodne z oczekiwaniami rynku.

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła 0,2 proc. mdm i 2,1 proc. rdr, wobec oczekiwań 0,2 proc. mdm i 2,2 proc. rdr.

PKB w strefie euro w III kw. 2018 r. wzrósł o 0,2 proc. kdk. Oczekiwano wzrostu o 0,2 proc., po wzroście w II kw. o 0,4 proc.

Niemiecka gospodarka kurczy się pierwszy raz od 2015 r. PKB Niemiec spadł w III kwartale 2018 roku o 0,2 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych. To gorszy wynik niż spodziewane przez analityków -0,1 proc. i najsłabszy od ponad 5 lat.

BANKIER EBC O PODWYŻKACH STÓP PROCENTOWYCH

Holender Klaas Knot z EBC zasugerował w środę, że europejski bank może zacząć podnosić stopy procentowe wcześniej niż zapowiadano.

„Dotychczas ustaliliśmy, że nie przewidujemy podnoszenia stóp procentowych przed latem 2019 r.” – powiedział Knot. „To nie jest jednak oficjalne zobowiązanie, tylko przewidywanie, więc zawsze wiedzieliśmy, że istnieje pewien rozkład prawdopodobieństwa na każda stronę tych oczekiwań” – dodał.

O północy czasu polskiego prezes Fed Jerome Powell omówi w Dallas krajowe i globalne tematy gospodarcze wraz z prezesem Fed z Dallas Robertem Kaplanem.

NIEPEWNOŚĆ WS. WŁOSKIEGO BUDŻETU

We wtorek minął termin, w którym włoski rząd miał przesłać Komisji Europejskiej poprawki do ustawy budżetowej, odrzuconej wcześniej przez KE.

Włoskie władze przesłały list do KE i utrzymały w nim deficyt budżetowy na poziomie 2,4 proc. oraz prognozy wzrostu PKB w 2019 r. o 1,5 proc. Komisja potwierdziła w środę, że otrzymała nowy projekt, a jego ocenę przedstawi 21 listopada.

CENY ROPY ROSNĄ PO REKORDOWO DŁUGICH SPADKACH

Cena ropy spadła o jedną czwartą od października, co było największą obniżką wartości surowca od dużych spadków cen w 2014 roku.

Według źródeł agencji Reutera, na najbliższym posiedzeniu OPEC może dojść do ograniczenia produkcji. Reuters podał w środę, że kraje OPEC rozważają zmniejszenie wydobycia o 1,4 baryłek dziennie ze względu na niskie ceny surowca.

W środę baryłki ropy WTI i Brent drożały o ponad 1,5 proc. (PAP Biznes)