Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,49 proc. do 25.413,22 pkt.

S&P500 wzrósł o 0,22 proc. i wyniósł 2.736,27 pkt.

Nasdaq Comp. stracił 0,15 proc. i wyniósł 7.247,87 pkt.

Reklama

Wzrosty w ramach indeksu S&P 500 notowały przedsiębiorstwa energetyczne w reakcji na rosnące ceny ropy. Liderami spadków były natomiast sektory IT i motoryzacyjny.

Cały tydzień indeksy w USA zamknęły na minusie. S&P 500 stracił 1,6 proc., a DJI i Nasdaq poszły w dół o ponad 2 proc. Pod presją były m.in. spółki technologiczne: Apple, Facebook, Netflix, Amazon.

Mocno rósł w piątek kurs akcji Pacific Gas and Electric Company. Przez ostatnie sesje PG&E traciła ze względu na rolę, jaką linie wysokiego napięcia firmy mogły odegrać w zapoczątkowaniu fali pożarów, które obecnie pustoszą Kalifornię. Wzrosty notowały także inne spółki użyteczności publicznej.

Kurs koncernu IT Nvidii zniżkował o ponad 15 proc. w reakcji na gorsze od oczekiwań prognozy sprzedaży chipów.

Traciły akcje Facebooka po artykule w środowym „New York Timesie”, w którym oskarżono platformę o zbyt wolne działanie ws. domniemanej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 r.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,3 proc., niemiecki DAX zniżkował o 0,11 proc., brytyjski FTSE 100 poszedł w dół o 0,34 proc., a francuski CAC 40 stracił 0,17 proc.

NIEPEWNE LOSY BREXITU I PREMIER MAY

Premier Theresa May mianowała w piątek Stephena Barclaya sekretarzem ds. Brexitu. Jednocześnie May przejęła na siebie obowiązki negocjowania porozumień brexitowych, natomiast Barclay zostanie oddelegowany do prac legislacyjnych związanych z Brexitem.

Brytyjskie media podały w piątek, że pięciu eurosceptycznych ministrów w rządzie premier Theresy May porozumiało się co do pozostania na stanowiskach i próby przekonania szefowej rządu do renegocjacji umowy z Unią Europejską w sprawie wyjścia ze Wspólnoty. Wśród nich jest m.in. minister środowiska Michael Gove, o dymisji którego media spekulowały w czwartek.

Zwołany na niedzielę 25 listopada szczyt 27 państw Unii Europejskiej obędzie się niezależnie od tego czy porozumienie w sprawie Brexitu upadnie w Londynie, czy nie - wynika z informacji PAP ze źródeł unijnych.

Premier Theresa May broniła w czwartek wypracowanego porozumienia w sprawie Brexitu, tłumacząc na konferencji prasowej na Downing Street, że choć żałuje rezygnacji ministrów swojego rządu, to "wierzy, że obrany kurs jest właściwy dla kraju i obywateli". W ciągu dnia siedmiu członków jej rządu, w tym dwóch ministrów i czterech wiceministrów, ustąpiło ze stanowiska w proteście przeciwko przyjętemu w środę wieczorem projektowi umowy wyjścia z Unii Europejskiej, w tym minister ds. Brexitu Dominic Raab.

W czwartek, wczesnym popołudniem lider eurosceptycznej frakcji Partii Konserwatywnej Jacob Rees-Mogg złożył list wzywający do wotum nieufności wobec May jako liderki ugrupowania.

Portal Huffington Post i telewizja Sky News poinformowały za źródłami zbliżonymi do Partii Konserwatywnej, że ogłoszenie przygotowań do głosowania nad przyszłością May jest możliwe jeszcze w piątek. Do głosowania mogłoby dojść już na początku przyszłego tygodnia.

PREZES EBC O WZROŚCIE PKB I INFLACJI W STREFIE EURO

"Chociaż nastąpiła niedawno utrata dynamiki, z pewnością nie ma powodu, aby ekspansja w strefie euro nagle się skończyła" - powiedział w piątek prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi we Frankfurcie.

Prezes EBC zaznaczył jednak, że „niepewności związane z perspektywą średniookresową wzrosły”.

"Jeżeli firmy zaczną być bardziej niepewne, co do perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji, zmniejszenie marż może okazać się bardziej trwałe" – powiedział Draghi. „Mogłoby to wpłynąć na szybkość, z jaką inflacja bazowa się podnosi, a tym samym na ścieżkę inflacyjną, której spodziewamy się w przyszłych miesiącach” – dodał.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 2,2 proc. w X w ujęciu rdr - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowych danych. Wstępnie spodziewano się wzrostu o 2,2 proc.

WICEPREZES FEDU O NEUTRALNYM POZIOMIE STÓP PROC.

Fed powinien podnosić stopy procentowe do poziomu, który zagwarantuje równowagę popytu i podaży w gospodarce – powiedział w piątek wiceprezes Fedu Richard Clarida. Wiceprezes dodał, że stopy proc. zbliżają się do poziomu neutralnego.

Richard Clarida, nowo mianowany wiceprezes Rezerwy Federalnej, powiedział w piątek, że stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych zbliżają się do szacunków Fed o neutralnym oprocentowaniu. Według Claridy „utrzymanie stóp proc. na neutralnym poziomie ma uzasadnienie”.

USA STUDZĄ NADZIEJE NA SZYBKIE ZAWARCIE UMOWY Z CHINAMI

Sekretarz ds. Handlu Wilbur Ross stwierdził w czwartek, że USA nadal mają w planach podniesienie ceł na chińskie produkty o wartości 200 mld dolarów do 25 proc. w styczniu - z 10 proc. obecnie.

Ross dodał, że podczas spotkania prezydenta USA z jego chińskim odpowiednikiem przy okazji szczytu G20 pod koniec listopada może dojść jedynie do ustalenia „struktury” prac nad nową umową handlową.

Ross stwierdził, że to "niemożliwe", by USA i Chiny wypracowały porozumienie do stycznia.

Cena ropy WTI na NYMEX wzrosła o 0,7 proc. do 56,85 USD/b, a Brent poszła w górę o 0,6 proc. do ok. 67 dolarów za baryłkę. W całym tygodniu ceny ropy spadły o ok. 6 proc.