W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 1,26 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 1,27 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 1,21 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,55 proc.

Po poniedziałkowych zniżkach kursów firm technologicznych w USA, we wtorek spadkom na Euro Stoxx 50 przewodzi sektor spółek technologicznych.

Mocno pod kreską znajdują się też europejskie banki. Ponad 1-proc. spadki notują m. in. Santander, BNP Paribas, ING i Societe Generale.

Na Wall Street kontakty na S&P 500 spadają o 1,13 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 1,14 proc., a na Nasdaq idą w dół o 1,68 proc.

W handlu przedsesyjnym mocno tracą spółki z grupy FAANG, czyli Facebook (-2,4 proc.), Amazon (-3,6 proc.), Apple (-2,6 proc.), Netflix (-3,6 proc.) i Alphabet (-2 proc.).

Ray Dalio, założyciel Bridgewater Associates, największego na świecie funduszu hedgingowego wskazuje, że inwestorzy powinni oczekiwać niższych zysków przez długi czas, po latach niskich stóp procentowych i luzowania polityki monetarnej.

Z danych makro we wtorek na rynek spłynęły odczyty z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w październiku wyniosła 1,228 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,225 mln (+1,8 proc. mdm).

Z kolei liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w październiku (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,263 mln. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 1,260 mln (-0,8 proc. mdm).

Na rynku walutowym we wtorek euro słabnie do dolara o 0,4 proc. To pierwszy spadek kursu wspólnej waluty od ponad tygodnia. Brytyjski funt zniżkuje o 0,2 proc. do 1,2838 USD.

Bank Anglii przedstawi 29 listopada parlamentarnej Komisji Skarbu swoją ocenę tego, co Brexit oznacza dla brytyjskiego systemu finansowego i szerszej gospodarki.

We wtorek gubernator Banku Anglii Mark Carney podczas wystąpienia w brytyjskim parlamencie powiedział, że BoE z zadowoleniem przyjmuje ustalenia przejściowe określone w "porozumieniu rozwodowym" premier Theresy May z UE. Ostrzegł również, że sytuacja "no-deal" lub "no transition" byłaby dużym negatywnym wstrząsem dla brytyjskiej gospodarki z bezprecedensowymi tymczasowymi i bardziej trwałymi skutkami.

Z kolei Narodowy Bank Węgier (MNB) pozostawił we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę procentową na poziomie 0,9 proc. Stopa ta pozostaje na tym poziomie od maja 2016 r.

We wtorek rentowność 10-letnich UST spada o 2 pkt bazowe do 3,04 proc

Ropa na NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 1,7 proc. do 56,2 USD/b, a cena baryłki Brend idzie w dół o prawie 2 proc. do 65,5 USD.

We wtorek wieczorem inwestorzy poznają szacunki API na temat tygodniowej zmiany zapasów paliw w USA. (PAP Biznes)