Jak podano, w najbliższym czasie kosztem 65 mln zł rozbudowany ma być zakład Solaris Tram w Środzie Wielkopolskiej.

"Zakup udziałów od Solaris Bus & Coach oraz inwestycja w zakład Solaris Tram to deklaracja dalszego rozwoju i potwierdzenie, że polski rynek jest dla nas bardzo istotny" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym wiceprezes wykonawczy oddziału Europa Centralna w grupie Stadler Christian Spichiger.

Joint venture Stadlera i Solaris Bus & Coach rozpoczęło działalność w 2017 roku. Solaris Tram specjalizuje się w konstruowaniu i lakierowaniu stalowych pudeł do produkcji tramwajów. Spółka zatrudnia ponad 250 pracowników.

"W spółce Solaris Tram 60 proc. udziałów miał Stadler, a 40 proc. firma Solaris. CAF stał się właścicielem tych akcji w momencie przejęcia Solarisa i zdecydował o sprzedaży udziałów firmie Stadler, która teraz stała się jedynym właścicielem spółki +tramwajowej+. W tej chwili Solaris skupi się całkowicie na produkcji autobusów w tym w szczególności autobusów elektrycznych” - poinformował wiceprezes firmy Solaris Zbigniew Palenica.

Reklama

Niebawem rozpocząć się ma rozbudowa zakładu w Środzie Wielkopolskiej, w ramach której obecna powierzchnia produkcyjna hal zostanie znacznie powiększona, dzięki czemu wzrośnie jego wydajność. Modernizacja zakładu umożliwi produkcję pudeł stalowych w najnowocześniejszej technologii spawania.

"W dotychczasowym portfolio Solaris Tram znajdują się projekty dla klientów z Polski i Niemiec. Zakład, wspólnie ze Stadler Polska, odpowiada także za realizację zamówienia na dostawę 35 (z opcją na 15 dodatkowych) tramwajów dla Krakowa. Tak jak dotychczas Solaris Tram wspólnie ze Stadler Polska będą uczestniczyć w przetargach na dostawę nowych pojazdów szynowych zarówno na polskim jak i na innych rynkach" - podano w komunikacie prasowym.

Stadler Polska od ponad 10 lat jest jednym z czołowych producentów pojazdów szynowych w Polsce, aktualnie także największym ich eksporterem. W zakładzie w Siedlcach zatrudnia ponad 1 tys. pracowników i współpracuje z 2 tys. polskich przedsiębiorstw, które dostarczają podzespoły do produkowanych pojazdów.

Dotychczas z Siedlec wyjechało ponad 420 pociągów, które są eksploatowane przez przewoźników z całej Europy. W 2017 roku spółka rozpoczęła także produkcję tramwajów – aktualnie realizuje zamówienia na te pojazdy dla czeskiej Ostrawy i Krakowa.

Stadler ma siedzibę we wschodniej Szwajcarii i zatrudnia ponad 7,6 tys. pracowników w 30 zakładach w Europie, Afryce i Ameryce Północnej. Oferuje produkty w segmentach pojazdów ruchu miejskiego i kolejowego. Produkuje również wagony pasażerskie, a także lokomotywy liniowe i manewrowe.

Solaris to czołowy w Europie producent pojazdów komunikacji miejskiej. Do tej pory firma dostarczyła do 32 państw na świecie blisko 17 tys. pojazdów. Produkty Solaris Bus & Coach SA były wielokrotnie nagradzane za jakość i innowacyjność w Polsce i na świecie. Na początku września wielkopolski producent pojazdów komunikacji miejskiej poinformował, że 100 proc. udziałów w firmie objęła hiszpańska grupa CAF.