W poniedziałek na Podkarpaciu czynne jest jedno przejście, a w woj. lubelskim trzy pracują normalnie.

"Na Podkarpaciu ruch wstrzymano na przejściach: Korczowa – Krakowiec, Budomierz – Hruszew, Medyka - Szeginie. W poniedziałek normalnie pracuje jedynie przejście Krościenko - Smolnica" - powiedziała PAP rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor.

"Prosimy podróżnych o bieżące śledzenie komunikatów Straży Granicznej" - dodała rzeczniczka.

Z kolei w Lubelskiem wstrzymane były w poniedziałek przed południem odprawy na przejściu granicznym w Hrebennem. "Ukraińskie służby nie przyjmują pojazdów, zatem i nasze wstrzymały odprawy" – mówił rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki.

Po stronie ukraińskiej przed Hrebennem uformowała się kolejka tirów, których odprawa może trwać około 20 godzin. "Po polskiej stronie nikt do odprawy nie podjeżdża, kierowcy wybierają inne przejścia graniczna" – dodał Sienicki.

Odprawy na pozostałych przejściach z Ukrainą w Lubelskiem, w Dorohusku, Zosinie i Dołhobyczowie, prowadzone są normalnie. "Przed tymi przejściami po stronie ukraińskiej także trwają protesty, sytuacja w ciągu dnia może się zmienić" – zaznaczył Sienicki.

Jak poinformowano w komunikacie MSWiA, "wstrzymanie odpraw granicznych po stronie ukraińskiej nastąpiło z powodu trwających na Ukrainie blokad dróg dojazdowych do przejść granicznych". "Blokady związane są ze zmianą przepisów celno-skarbowych na Ukrainie" - przypomniano.

Informacje o aktualnej sytuacji na przejściach dostępne są na stronach internetowych oddziałów Straży Granicznej: bieszczadzkiego dla przejść w woj. podkarpackim (www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl) i nadbużańskiego dla przejść w woj. lubelskim (www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl).