Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 1,46 proc. do 24.640,24 pkt. Był to najwyższy wzrost indeksu od ponad dwóch tygodni.

S&P 500 zyskał 1,55 proc. i wyniósł 2.673,45 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 2,06 proc. do 7.081,85 pkt.

Indeksy na Wall Street odbijają po najgorszym tygodniu w tym miesiącu. Straty odrabiają m.in. spółki FAANG - Amazon zwyżkował o ponad 5 proc., Facebook o blisko 4 proc., Alphabet zyskał ponad 2 proc., a Apple i Netflix wzrosły po 1 proc.

Wzrostom przewodzi też sektor energetyczny, z powodu rosnących cen ropy. Zyskują także akcje banków - kursy JP Morgan Chase, Goldman Sachs i Citigroup idą w górę po ok. 3 proc.

"Dopóki gospodarka nadal rozwija się, a zyski spółek dalej rosną, wciąż mamy szansę na osiągnięcie nowych rekordów na giełdzie" - powiedział Bruce McCain, strateg Key Private Bank.

Akcje producenta samochodów General Motors zdrożały o 5 proc. w reakcji na ogłoszenie planów restrukturyzacji, które obejmują m.in. zwolnienie 15 proc. zatrudnionych w firmie oraz obcięcie produkcji w wielu fabrykach w USA.

Rosną także spółki z sektora sprzedaży detalicznej, m.in. Amazon, Walmart, Macy's, po tym jak zaczynają spływać wyniki sprzedaży w czasie "czarnego piątku". (PAP)