Dziennik “El Confidencial” wskazuje, że wraz z podpisaniem w niedzielę przez Madryt umowy o Brexicie Hiszpania zmniejszyła znacznie swoje szanse na dochodzenie roszczeń od Wielkiej Brytanii w sprawie Gibraltaru.

Gazeta w tekście “Żegnaj Gibraltarze!” ocenia, że Madryt dał się wprowadzić w błąd podczas negocjowania brytyjsko-unijnej umowy o warunkach Brexitu. Zaznacza, że Hiszpania nie uzyskała żadnych gwarancji, że będzie mogła dochodzić w przyszłości swoich praw do Gibraltaru.

Dziennik “ABC” publikuje we wtorek list brytyjskiego ambasadora przy UE Tima Barrowa, jaki skierował on do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska po zawarciu umowy w sprawie Brexitu. Barrow zapewnia w nim, że Brytyjczycy nigdy nie będą negocjowali statusu prawnego Gibraltaru, a terytorium to nigdy nie stanie się częścią innego kraju wbrew woli Gibraltarczyków.

“Nie istnieje żadna wątpliwość co do suwerenności brytyjskiej w Gibraltarze, włączając w to wody terytorialne Gibraltaru” - napisał Barrow.

“ABC” twierdzi, że w świetle listu przekazanego władzom UE zupełnie niepotwierdzone wydają się słowa premiera Pedra Sancheza, który stwierdził w niedzielę, iż Madryt uzyskał na szczycie UE gwarancję negocjowania dwustronnej umowy z Wielką Brytanią w sprawie Gibraltaru.

Rząd Hiszpanii na tydzień przed podpisaniem w niedzielę umowy o Brexicie zapowiadał weto wobec porozumienia regulującego wyjście Wielkiej Brytanii z UE i deklaracji politycznej w sprawie przyszłych relacji.

Madryt domagał się dwustronnego porozumienia z Londynem dotyczącego Gibraltaru. Premier Sanchez ostrzegał w piątek, że szczyt unijnych przywódców prawdopodobnie zostanie odwołany, jeśli do tej pory nie dojdzie do porozumienia w sprawie Gibraltaru.

W sobotę Sanchez poinformował, że Madryt nie ma już zastrzeżeń do umowy o Brexicie, potwierdzając osiągnięcie porozumienia w sprawie przyszłych negocjacji dotyczących Gibraltaru. Zaznaczył, że wszelkie przyszłe decyzje dotyczące Gibraltaru będą podejmowane z udziałem Hiszpanii.