Jerome Powell stwierdził, że stopy procentowe w USA są bliskie neutralnego poziomu.

"Stopy procentowe wciąż znajdują się na niskim poziomie, biorąc pod uwagę historyczne standardy, i pozostają lekko poniżej szerokiego przedziału, który może być uznany za neutralny dla gospodarki. To znaczy takiego, który ani nie powoduje przyspieszenia, ani spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego" - powiedział Powell.

Jeszcze dwa miesiące temu Powell twierdził, że "stopy procentowe znajdują się daleko od neutralnego poziomu".

Chociaż większość ekspertów w dalszym ciągu oczekuje, że na grudniowym posiedzeniu Federalny Komitet Otwartego Rynku podniesie stopy o 25 pb, to słowa Powella zostały odebrane jako możliwość szybszego niż dotychczas oczekiwano zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych.

Ważne znaczenie dla rynków metali może też mieć koniec tego tygodnia - prezydent USA Donald Trump podczas rozpoczynającego się w piątek szczytu G20 w Buenos Aires ma spotkać się w sobotę na roboczym obiedzie z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Będzie to pierwsze spotkanie obu przywódców od czasu, gdy USA i Chiny nałożyły na siebie cła importowe.

Doradca Białego Domu ds. ekonomicznych Larry Kudlow wskazał, że prezydent Trump uważa, iż istnieje "duża szansa" na osiągnięcie umowy handlowej z Chinami.

Podczas poprzedniej sesji na LME w Londynie miedź zdrożała o 78 USD do 6.200,00 USD za tonę.