Pytany o szczegóły stwierdził, że „do końca roku podpiszemy finalizowane właśnie umowy na produkcję elementów systemu Patriot, uwzględniając m.in. zobowiązania offsetowe przewidziane dla I fazy +Wisła+”. „To zresztą już się dzieje – właśnie ruszył pierwszy kontrakt dla Huty Stalowa Wola, która przejmuje nasze doświadczenia w zarządzaniu wielkimi projektami i sama zastosuje je w produkcji i integracji systemu Patriot. Sądzę, że jeszcze w tym roku uczynimy istotny krok do otwarcia drugiej fazy programu +Wisła+. Zakładamy, że polska strona przygotuje zapytania ofertowe, które Pentagon przekaże do zatwierdzenia w Kongresie USA. Dokument będzie zawierał wstępny opis docelowej konfiguracji” – mówi w wywiadzie wiceprezes koncernu.

John Baird odniósł się także do pytania, czy koncern Raytheon przekaże Polsce technologię budowy rakiet przechwytujących SkyCeptor i czy ich budowa zostanie powierzona Polsce. „Potwierdzam, że tzw. niskokosztowe rakiety przechwytujące, które rozwijamy wspólnie z Izraelczykami, będą produkowane u was. Jeden z polskich zakładów ma być zresztą miejscem, gdzie uruchomiona zostanie linia produkcyjna SkyCeptorów” – podkreślił Baird.

Dopytany, czy polskim podwykonawcom zostaną udostępnione także technologie głowicy naprowadzającej, tzw. seekera, powiedział, że może ujawnić, iż w przypadku niskokosztowych rakiet zostanie przekazane polskiemu przemysłowi know-how w maksymalnym możliwym zakresie. „Ostatecznie jednak niektóre komponenty SkyCeptorów będą dostarczone z Izraela, niektóre z USA, o czym zdecydują przede wszystkim względy ekonomiczne. Integracja i montaż pocisku będzie się odbywać w Polsce” – poinformował John Baird.

Ale dodał: „szacujemy jednak, że ok. 60 proc. konstrukcji SkyCeptora będzie wykonane w Polsce, a są szanse na większy udział, w zależności od tego, jak dobrze będzie ustawiona produkcja".(PAP)