Wypowiadając się dla gazet z grupy medialnej RND, minister, cytowany w niedzielę przez agencje, ocenił, że inicjatywa o nazwie Sojusz na rzecz Rozwoju i Klimatu oraz deklaracja o przekazaniu dodatkowych 1,5 mld euro na ochronę środowiska pozwoli Niemcom "wysłać mocny sygnał" na ONZ-owskiej konferencji w Katowicach.

Inicjatywa ta - jak tłumaczył - ma zwiększyć pulę prywatnych środków na realizację projektów klimatycznych w krajach rozwijających się i na rynkach wschodzących.

W jego ocenie należy pomóc krajom takim, jak Brazylia, Indie, Chiny i wiele państw afrykańskich, aby były w stanie zaopatrywać w elektryczność swoich mieszkańców, których przybywa, bez polegania na energii węglowej.

"Możemy pomóc w osiągnięciu postępów (w tej kwestii). Mamy niezbędną do tego technologię i wiedzę" - podkreślił Mueller.

Przypomniał, że według szacunków ludność Afryki podwoi się do 2,5 mln osób do 2050 roku. Oznacza to budowę 1000 nowych elektrowni węglowych, chyba że państwa takie jak Niemcy pomogą tym krajom w zwiększeniu inwestycji w alternatywne źródła energii - zaznaczył.

Udział w niemieckiej inicjatywie zadeklarowało dotąd, według jego słów, ponad 70 przedsiębiorstw.

Również w niedzielę szef Federalnego Stowarzyszenia Przemysłu Niemieckiego (BDI) Dieter Kempf ostrzegł Europę przed przyjmowaniem zbyt ambitnych celów w walce ze zmianami klimatu, wskazując, że Unia Europejska odpowiada jedynie za 10 proc. globalnej emisji CO2.

Zapytany o cele z przedstawionej kilka dni temu unijnej strategii klimatycznej - przewidującej, że do połowy tego stulecia UE stanie się neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych, Kempf powiedział dziennikowi "Neue Osnabruecker Zeitung", że realizacja tego celu będzie wymagała więcej inwestycji.

"Gospodarka całkowicie lub w większości zeroemisyjna wiązałaby się z ogromną ceną" - powiedział szef BDI.

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, rozpoczęła się w niedzielę i potrwa do 14 grudnia w Katowicach. W trakcie szczytu planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego paryskie porozumienie klimatyczne - pierwszą w historii międzynarodową umowę zobowiązującą wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. (PAP)

akl/ kar/