Palmer, zastępca asystenta sekretarza stanu, powiedział podczas wizyty w Bośni i Hercegowinie, że Macedonia mogłaby stać się 30. członkiem NATO "już za 18 miesięcy". "To całkowicie realistyczna data" - dodał.

Wyraził przy tym zaniepokojenie rosyjskimi ingerencjami w rejonie Bałkanów Zachodnich, w tym próbami odwrócenia macedońskiej decyzji o dążeniu do członkostwa w NATO. "Kreml widzi realizowanie swoich interesów regionie w sporach, nieufności i nieporządku" - powiedział. Rosja skupia się na dążeniu do "celów, które coraz są coraz bardziej sprzeczne z naszymi" - dodał.

W czerwcu tego roku Macedonia i Grecja zawarły porozumienie, które miało zakończyć trwający od ponad ćwierćwiecza spór między nimi. Zgodnie z nim ten pierwszy kraj miał przyjąć nazwę Macedonia Północna oraz zrezygnować z odwoływania się do dziedzictwa starożytnych Macedończyków. W przeprowadzonym we wrześniu referendum w Macedonii większość głosujących poparła porozumienie, ale frekwencja była znacznie poniżej wymaganego progu ważności. Kilka tygodni później rząd zainicjował procedurę zmiany nazwy kraju przez parlament.(PAP)