"Negocjacje z Chinami już się rozpoczęły. Jeśli nie będą przedłużone, zakończą się w ciągu 90 dni od daty naszej wspaniałej i bardzo ciepłej uroczystej kolacji z prezydentem (Chin) Xi (Jinpingiem) w Argentynie" - napisał na Twitterze Trump. Dodał, że przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer będzie "ściśle współpracował" m.in. z ministrem finansów (skarbu) USA Stevenem Mnuchinem oraz doradcą ekonomicznym prezydenta Larrym Kudlowem.

W sobotę podczas argentyńskiego szczytu G20 Xi i Trump uzgodnili rozejm w wojnie handlowej między ich krajami. Obie strony informowały o osiągniętym porozumieniu, ale urzędnicy w Pekinie i Waszyngtonie przedstawiali je w nieco inny sposób.

Biały Dom podkreślał, że wzrost karnych ceł na chińskie towary wstrzymano na 90 dni, w czasie których mają się toczyć negocjacje w sprawie reform chińskiej polityki handlowej, a jeśli nie przyniosą rezultatu – cła zostaną podniesione. Szef chińskiego MSZ Wang Yi nie wspominał o takich ramach czasowych, choć informowała o nich państwowa chińska prasa.

Amerykańskie władze wprowadziły już cła na chiński eksport wart 250 mld USD rocznie, by ukarać Pekin za ich zdaniem nieuczciwe praktyki handlowe. Na część towarów – wartą 200 mld USD rocznie – nałożono cła w wysokości 10 proc., które na początku 2019 roku miały wzrosnąć do 25 proc.

Biały Dom przekazał również po spotkaniu w Buenos Aires, że Chiny zobowiązały się do importu nieustalonej jeszcze, ale "bardzo dużej" ilości produktów rolnych, energetycznych, przemysłowych i innych z USA, przy czym zakup produktów rolnych ma się rozpocząć natychmiast. Urzędnicy w Pekinie nie wspominali natomiast, jakiego rodzaju produkty ich kraj zamierza kupować, ani kiedy te zakupy się rozpoczną.

W poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang przekazał, że po spotkaniu w Argentynie przywódcy Chin i USA polecili urzędnikom, by dążyli do usunięcia wszystkich taryf celnych nałożonych w ramach toczonego przez te kraje sporu handlowego.(PAP)

mobr/ kar/