"Organizatorzy Expo 2020 chcą stworzyć globalną społeczność innowatorów, która może mieć realny wpływ na poprawę jakości życia. Bardzo nam zależy, by znalazły się w niej polskie akcenty" – podkreśliła, cytowana w środowym komunikacie, Monika Dyląg-Sajór z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która jest odpowiedzialna za przygotowanie udziału Polski w Expo 2020.

Przedstawicielka PAIH wyjaśniła, że zgłoszone do programu projekty mogą być zarówno w fazie prototypowej, jak i takiej, która zakłada budowę efektu skali. Przykładowe obszary, jakich mogą dotyczyć, to: edukacja, zatrudnienie, finanse, transport i mobilność osobista, turystyka, logistyka, łączność cyfrowa czy zielone technologie - wyliczyła.

Dotąd w ramach programu przyjęto 2,3 tys. zgłoszeń ze 136 krajów. Granty otrzymali twórcy 70 projektów z 42 państw.

"Na liście laureatów wciąż brakuje Polaków. Zwycięstwo w konkursie wiąże się nie tylko z dofinasowaniem, ale też z szeroko zakrojoną promocją w ramach światowej wystawy. Takiej ekspozycji, przed kilkudziesięciomilionową publicznością, nie da się kupić za żadne pieniądze" – podkreśliła Dyląg-Sajór.

Dodała, że "grantobiorcy" będą uczestniczyć w kampaniach komunikacyjnych i marketingowych. "Poznają lokalne środowisko start-upowe, będą mogli zapoznać się z ofertą inkubatorów przedsiębiorczości i programów akceleracyjnych" - wyjaśniła.

Według szefa PAIH w Dubaju Moneera Faoura, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi interesują się firmy z całego świata, dlatego wyróżnienie EXPO Live może być "znaczącą promocją".

Jego zdaniem polskie firmy z sektora MŚP mają szanse osiągnąć sukces na tamtejszym rynku w takich innowacyjnych obszarach jak: edutech, telemedycyna, ICT, zielone technologie czy rozwiązania dla inteligentnych miast. "Warto traktować Dubaj jako hub, z którego można rozwinąć biznes na sąsiednie rynki" – ocenił.

EXPO Live to konkurs wspierający innowacyjne pomysły i rozwiązania. Grant o wartości do 100 tys. dolarów, jak podała PAIH, mogą otrzymać zarówno start-upy, osoby fizyczne, jak i małe organizacje. Najbliższa runda naboru do EXPO Live odbędzie się w styczniu 2019 r., kolejna w czerwcu. Projekty muszą odnosić się do trzech podtematów wystawy, czyli mobilności, zrównoważonego rozwoju i szans - zaznaczyła Agencja.(PAP)

autor: Magdalena Jarco